Elblążanie uczą się jak bezpiecznie jeździć po mieście na rowerach

2019-06-18 09:04:47(ost. akt: 2019-06-19 08:32:50)

Autor zdjęcia: pixabay

W Elblągu z powodu cieplejszych dni, dużej dostępności ścieżek ulicznych oraz leśnych można dostrzec wzrastający ruch rowerowy na terenie całego miasta. Większa liczba nowych rowerzystów to także zwiększone ryzyko popełniania różnych błędów związanych z brakiem praktyki i niedostateczną znajomością przepisów ruchu drogowego.
Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie i edukację elblążan pod kątem jazdy na rowerze w ruchu ulicznym?

- Przede wszystkim wzrastający ruch rowerowy na terenie miasta jaki możemy zaobserwować skłonił nas do podjęcia działania w tym temacie ze względu na bezpieczeństwo w ruch drogowym. Wielu elblążan poruszających się rowerem po ulicach miasta nie ma dostatecznej wiedzy z przepisów ruch drogowego.

Dla kogo są organizowane warsztaty?

- Warsztaty organizowane są w ramach Programu Bezpieczny Elbląg - Współdziałanie i Aktywizacja Społeczna przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Komendę Miejską Policji w Elblągu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu przy współudziale Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW są przeznaczone dla osób pełnoletnich, które mają niewielkie doświadczenie w poruszaniu się rowerem po Elblągu.

Czy młodzież poniżej 18 roku życia tez może skorzystać z warsztatów?

- Udział indywidualny osób niepełnoletnich jest możliwy, o ile posiadają one kartę rowerową, a ich opiekunowie wyrażą pisemną zgodę na udział w warsztatach. Maksymalną ilość uczestników będących z jednym instruktorem określamy na 8-10 osób.

Jak będzie wyglądał plan spotkań w ramach warsztatów?

- Każde spotkanie składać się będzie z praktycznej nauki w ruchu ulicznym z instruktorami. Trasa może być opracowana na żądanie grupy lub zarekomendowana przez instruktora. Będzie to okazja do przejazdu po mieście pod opieką trenerów, którzy pokażą jak bezpiecznie pokonać mijane skrzyżowania, kiedy jechać jezdnią, kiedy drogą dla rowerów, a kiedy można chodnikiem. Instruktorzy wskażą też newralgiczne punkty podróży, ze zwróceniem szczególnej uwagi na kwestię pierwszeństwa na skrzyżowaniach i przejazdach rowerowych. Nauczymy się też poprawnie parkować rowery oraz omówimy obowiązkowe wyposażenie roweru.

Ile czasu będzie trwało każde spotkania?

- Nasze spotkania będą trwały do 2 godzin. Na rowerze będziemy mieli do przejechania nie więcej niż 5-10 km.

Kto będzie prowadził warsztaty?

- Warsztaty będą prowadzone przez instruktora turystyki rowerowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu, funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu oraz specjalistów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu posiadających duże doświadczenie w poruszaniu się rowerem po Elblągu.

Co należy zrobić aby zgłosić się na warsztaty rowerowe?

Zgłoszenie należy wysłać na adres marek.kamm@umelblag.pl w tytule wpisując WARSZTATY ROWEROWE. W treści należy podać czego oczekuje się po spotkaniu np. co sprawia Tobie trudność, czego się obawiasz, czego nie umiesz oraz zawrzeć jak najwięcej informacji o sobie, np. W jakich rejonach miasta chciałbyś trenować jazdę? Jakie tematy najbardziej Ciebie interesują: przewóz dzieci, zakupów itp.? Podaj swoje najczęstsze cele podróży (praca, szkoła, sklep, park, plac zabaw itp.) Jakie masz dotychczasowe doświadczenie rowerowe? Czy posiadasz prawo jazdy i czy używasz samochodu?

Z uwagi na ilość interesantów jest również przewidziana możliwość aby osoby zainteresowane warsztatami, mogą prostu przyjechać na miejsce spotkań warsztatów i uczestniczyć bez zapisów jeśli na takowe nie zdążyli.

Gdzie i kiedy odbędą się warsztaty?

W tym roku przewidzianych zostało 5 edycji warsztatów, z których odbyły się już trzy: 27 kwietnia i 18 maja oraz 15 czerwca. Kolejne planowane są na: 14 września i 5 października 2019 roku. W razie potrzeby ilość ta ulegnie zwiększeniu. Na trzecią edycję warsztatów zapraszamy na Plac Jagiellończyka 15 czerwca (sobota) o godzinie 10.

Wywiadu udzielił Radny Rady Miejskiej oraz Instruktor Sportu w MOSiR, Marek Kamm.

Obrazek w tresci