Poniedziałek, 28 listopada 2022. imieniny: Jakuba, Stefana, Romy

Elbląg - jedyne duże miasto bez dostępu do Centralnego Portu Komunikacyjnego

2019-06-25 10:46:22 (ost. akt: 2019-06-25 10:50:18)
Jerzy Wcisła

Jerzy Wcisła

Autor zdjęcia: Komrad Uściński

Przypadek, czy celowe działania? Na to pytanie senator PO Jerzy Wcisła nie był w stanie odpowiedzieć podczas wtorkowej (25 czerwca) konferencji prasowej zorganizowanej w Elblągu, dotyczącej wykluczenia komunikacyjnego miasta.

Senator Jerzy Wcisła z dziennikarzami podzielił się swoimi refleksjami na temat rozwoju sieci dróg kolejowych planowanych w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak przypomniał, wedle koncepcji obecnego rządu, przy okazji powstania głównego lotniska, powstanie też sieć nowych dróg kolejowych. Ma to był nawet 1600 nowym tras dla szybkich pociągów, tak, by z każdego - poza Szczecinem - dużego miasta w kraju, co CPK można było przyjechać w 2,5 godziny.

Pomysł wydaje się nie tylko nowatorski, ale i potrzebny. Kłopot tylko w tym, że Elbląg został pominięty w planach rządzących.

— Elbląg jest jedynym ponad stutysięcznym miastem, który nie znalazł się w siatce planowanych linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego — powiedział senator Jerzy Wcisła. — To niepokojące, bo przecież Elbląg, w przypadku połączenia z CPK, i dalej z Kaliningradem, skąd Rosjanie mieliby bliżej na lotnisko niż do Moskwy, stałby się ważnym węzłem komunikacyjnym.

Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej przyznał, że popiera - mimo błędów - działania rządu związane m.in. z przekopem Mierzei Wiślanej, by pobudzić gospodarczo region Elbląga. Jednakże planowanie sieci połączeń komunikacyjnych według niego wygląda tak, "jakby ktoś rysował sobie na kartce linie".

— Będę walczył o to, by rząd zmodyfikował swe plany, i jedna z nitek kolei łączącej poszczególne rejony kraju z CPK dotarła również do Elbląga — zapewnił podczas spotkania z dziennikarzami Jerzy Wcisła.

Przypomnijmy, według informacji Ministerstwa Infrastruktury, Centralny Port Komunikacyjny (CPK) "Solidarność" ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym. Warunkami rentowności planowanego portu lotniczego jest zapewnienie rozwoju ruchu transferowego do momentu otwarcia Portu, w tym rozwoju międzykontynentalnych połączeń lotniczych.

Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, 40 km od Warszawy.

Przyjęte harmonogramy zmierzają do zakończenia podstawowego procesu inwestycyjnego do 2027 r., zakładając równoległe prowadzenie poszczególnych przedsięwzięć.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gr. #2753003 | 78.88.*.* 26 cze 2019 10:58

  Kaliningrad otwiera się na turystów, może wygodniej będzie latać z Kaliningradu.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. POPIS STOP! #2752876 | 109.241.*.* 26 cze 2019 06:59

  Zbliżają się wybory to i bredzić trzeba żeby koryto było znowu pełne. Festiwal obietnic czas zacząć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. on #2752654 | 78.88.*.* 25 cze 2019 18:57

  ...panie Wcisła, proszę przypomnieć elblążanom kiedy,dlaczego i kto spowodował, że Elbląg utracił status miasta wojewódzkiego i dlaczego Elbląg został "wcielony " do województwa warm.-mazur.,...i czy to też było celowe działanie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. czas na E_G #2752449 | 93.105.*.* 25 cze 2019 12:31

  Bo trzeba powtórzyć SPRWE ELBLSKA tak jak to było w latach 70 tych. Niech Polacy wiedza gdzie lezy ELBLAG inaczej zawsze będziemy kopani po dupie.

  odpowiedz na ten komentarz