Wtorek, 5 lipca 2022. imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Dbają o wały, by wody mogły swobodnie spływać

2019-07-11 08:41:26 (ost. akt: 2019-07-11 08:45:35)

Autor zdjęcia: Wody Polskie

Dzięki tym zabiegom m.in. w Elblągu i okolicach ma być bezpieczniej w razie nadejścia „wielkiej wody”. Trwają prace związane z koszeniem i porządkowaniem okolicznych wałów i brzegów jeziora.

Pierwsza tura koszenia nadmiernie wybujałej roślinności na wałach przeciwpowodziowych i skarpach brzegowych dobiega końca. Jednocześnie na rzekach i kanałach administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku prowadzone są prace konserwacyjne i porządkowe.

Prace zaplanowano również w okolicach Elbląga. Ponad 350 km wałów przeciwpowodziowych zostało oczyszczonych, przez Zarząd Zlewni Zalewu Wiślanego z siedzibą w Elblągu, z roślinności utrudniającej spływ wód.

— Na części odcinków koszenie wykonane jest w ponad 90 procent, plany zakładają pełną realizację zadań do 30 sierpnia — poinformował Bogusław Pinkiewicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. — Na przykład w 100 procentach okoszony jest wał Czołowy Zalewu Wiślanego w Przebrnie, a w 95 procentach wały przeciwpowodziowe na terenie Nadzoru Wodnego w Braniewie. Siłami własnymi Zarząd Zlewni w Elblągu wykonał okoszenie wałów na długości 40,6 km wokół jeziora Drużno i na odcinkach ujściowych obwałowań rzek wpadających do basenu j. Drużno.

Zarząd Zlewni Żuław i Zatoki Gdańskiej w Gdańsku z kolei prowadzi koszenie wałów na długości 273 kilometrów. Koszt prac wykonanych przez przedsiębiorstwa wyłonione w przetargu wyniósł 482 700 zł. Planowany termin zakończenia prac to 30 lipca. Zarząd Zlewni w Gdańsku swoimi działaniami objął osiem kanałów chroniących Żuławy, sześć rzek płynących na tym terenie i 25 odcinków rzek oraz brzegów jezior Przymorza położonych na zachód od Wisły.

Teraz na czas na drugą fazę. Służby PGW Wody Polskie zapewniają, że są przygotowane są do przeprowadzenia do koszenia roślinności na wałach przeciwpowodziowych w miejscach, gdzie będzie to niezbędne, celem przygotowania do wysokich stanów wód w okresie zimowym i wczesną wiosną.