środa, 8 lutego 2023. imieniny: Irminy, Piotra, Sylwii

Prześlij wspomnienie o powojennym Elblągu

2019-07-15 08:32:22 (ost. akt: 2019-07-15 08:33:03)

Autor zdjęcia: mat. pras.

Rusza nie tyle ciekawa, co bardzo ważna dla historii Elbląga akcja. „Spisz albo nagraj relacje dziadków lub rodziców i dostarcz je do CSE „Światowid”. Najciekawsze ze wspomnień trafią do przygotowywanego właśnie przewodnika miejskiego”- zachęcają organizatorzy.

W Elblągu ma powstać publikacja o powojennym okresie w historii miasta. Twórcy publikacji najbardziej czekają na opowieści z perspektywy miejsc czy ulic w Elblągu, przy których po II wojnie światowej osiedlali się pierwsi nowi mieszkańcy miasta.

— Miejski przewodnik ukaże się w listopadzie. Zostanie wydany w formie ebooka. Złożą się na niego historie o miejscach w Elblągu, które zazwyczaj nie trafiają do przewodników – wyjaśnia Karolina Śluz z Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.

Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” uściśla, że chodzi o ulice czy dzielnice, które z "tylko" miejsc do przetrwania, stawały się "aż" miejscem, w którym zaczynała kształtować się nowa tożsamość…

— Zdarza się, że w mieszkaniach wybranych na chwilę, mieszka już czwarte pokolenie – wyjaśnia.

Teksty lub pliki dźwiękowe ze wspomnieniami można wysyłać do dnia 12 sierpnia br. na adres mailowy: karolina.sluz@swiatowid.elblag.pl lub dostarczyć do siedziby CSE „Światowid” w Elblągu, Pl. Kazimierza Jagiellończyka 1, pokój 38a. Więcej informacji pod numerem telefonu 55 611 20 59.

— Publikacja elektronicznej książki będzie kolejnym działaniem Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, które ma na celu zebranie, utrwalenie i upowszechniane pamięci o Elblągu w pierwszych latach po II wojnie światowej – przypominają pracownicy CSE. - Równolegle CSE „Światowid” pracuje nad krótkometrażowym filmem dokumentalnym. Wymienione zadania są realizowane w ramach projektu pn. „Nasze tutaj”, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.