Bezpieka torturowała więźniów, by ci przyznali się do szpiegostwa

2019-07-17 20:16:27(ost. akt: 2019-07-17 20:17:00)
Na zdjęciu od lewej: Jadwiga Hryniewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Elbląg-Oise; wicemer Compiègne Éric Verrier oraz oraz Maryna Pawlik, wnuczka Stanisława Pawlika, skazanego w Sprawie Elbląskiej (jej babcia, Maria Pawlik, mieszka w okolicy Compiègne).

Na zdjęciu od lewej: Jadwiga Hryniewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Elbląg-Oise; wicemer Compiègne Éric Verrier oraz oraz Maryna Pawlik, wnuczka Stanisława Pawlika, skazanego w Sprawie Elbląskiej (jej babcia, Maria Pawlik, mieszka w okolicy Compiègne).

Autor zdjęcia: Fot. mat.pras.

Po wojnie wrócił kraju, by odbudowywać ojczyznę. Stanisław Pawlik w czasie stalinowskiego terroru został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Francji, którą opuścił, by żyć w Polsce. Wnuczka Stanisława Pawlika przedstawiła w Elblągu wspomnienia swojej babci, Marii Pawlik, z okresu tzw. sprawy elbląskiej.
W rocznicę tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w 1949 roku, w Elblągu została zorganizowana pierwsza konferencja naukowa o tzw. sprawie elbląskiej. Podczas tego wydarzenia organizowanego m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, oprócz referatów historyków, zaprezentowane zostały wspomnienia Marii Pawlik, żony skazanego na więzienie po pożarze w zakładach zwanych Zamech Stanisławie Pawliku. Przedstawiła je mieszkającą w Kanadzie Maryna Pawlik, wnuczka pani Marii, która zawitała z tej okazji do Elbląga.

Przypomnijmy, 70 lat temu, w nocy z 16 na 17 lipca wybuchł pożar w Zakładach Mechanicznych im. Gen. Świerczewskiego w Elblągu, który zapoczątkował wydarzenia nazywane „sprawą elbląską”. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 200 osób. Część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny. Skazano trzydzieści jeden osób, w tym pięć na karę śmierci. Dwie osoby nie wyszły żywe z więzienia, a w różny sposób prześladowano około tysiąca osób. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru.

"Widzieliśmy dym i płomienie. Oglądaliśmy to z naszego mieszkania. 'Co się dzieje?' Potem dowiedzieliśmy się, że ktoś podłożył ogień jakaś 'organizacja terrorystyczna' to może zrobiła. Potem zaczęły się aresztowania wszystkich tych, którzy w ich oczach byli podejrzani. Ale przecież dziadek tam nie pracował, on był zatrudniony w przedsiębiorstwie budowlanym i pracował na placu budowy" - wspominała Maria Pawlik w rozmowie na temat sprawy elbląskiej z wnuczką.

Dodała, że wtedy wiele osób zostało aresztowanych. Ci, którzy pracowali w fabryce byli podejrzani, ale to nie wystarczało. Relacje między Polską i Francją trochę się pogorszyły więc uderzono w młodych Polaków z Francji. A właśnie z Francji, po wojnie, do Polski przybył Stanisław Pawlik.

"Był torturowany w sali przesłuchań. Ale to zbyt trudne do opowiadania… Oni wywierali na nim presję, bo chcieli żeby się przyznał" - wspominała uczestniczka tamtych wydarzeń, która również była przesłuchiwana przez komunistyczną bezpiekę.

Pan Stanisław został zwolniony z więzienia po śmierci Józefa Stalina, kiedy dokonano rewizji wielu wyroków.

W latach 60-tych państwo Pawlik wyjechali do Francji. Tam też zmarł pan Stanisław. Pani Maria żyje do dzisiaj.

Ofiarom tamtych wydarzeń hołd złożyli mieszkańcy Elbląga. Pod tablicą pamiątkową, znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej, była okazja do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.

Opr.razKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pan Ergo #2768098 | 80.53.*.* 26 lip 2019 16:29

  Przypominajmy dzieciom i wnukom oraz prawnukom stalinowskich zbrodniarzy. Bo NIKCZEMNIE żerując na miłosierdziu i niepamięci chowają swoich dziadkow po katolicku i z honorami (np. płk Mieczysław Widaj)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. O T U A #2763890 | 83.6.*.* 18 lip 2019 09:43

  Wielu tak cierpiało przez donosy, za które brał kasę i żył dostatnio Bolek-wałęsa, oj wielu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. POPIS STOP! #2763845 | 109.241.*.* 18 lip 2019 08:10

  To była żydo komuna.

  odpowiedz na ten komentarz