Czwartek, 19 maja 2022. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Polsko - Ukraińska wymiana młodzieży

2019-07-26 11:24:37 (ost. akt: 2019-07-26 12:17:00)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dialog międzykulturowy, integracja, budowanie ciekawości i postaw otwartości wobec innych kultur. Pod takimi hasłami przez 10 dni tancerze z Polski i Ukrainy wspólnie będą rozwijać swoją taneczną pasję, zacieśniać więzi, tworzyć i nawzajem się inspirować podczas obozu sportowego w Iławie.

Taniec bez granic” - w niedzielę 28 lipca pod taką nazwą właśnie będzie realizowany projekt, w którym udział wezmą tancerze z Elbląskiego Klubu Tańca Jantar oraz tancerze z lwowskiego Klubu sportowego Dynamo. Podczas obozu sportowego doskonalić oni będą nie tylko umiejętność tańca towarzyskiego, ale będą również ze sobą wspólnie tworzyć, działać i spędzać czas. Miejscem realizacji obozu będzie Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie.

Ideą projektu jest wzmocnienie współpracy między młodzieżą z Polski i Ukrainy, integracja młodzieży, pogłębienie wiedzy na temat obu kultur oraz zaszczepienie otwartości i akceptacji na wielokulturowość.

– Założenie projektu jest takie, że młodzież nie tylko będzie brała udział w różnych zajęciach ale także będzie musiała sama sobie je zorganizować. To przyczyni się do integracji oraz nauczy młodzież współpracy - mówi koordynator projektu.

Młodzież będzie miała za zadanie m.in. zorganizować sobie wycieczkę kajakową, wycieczkę szlakiem iławskich zabytków i atrakcji, grę miejską, wyjście do Centrum Turystyczno – Rekreacyjnego w Iławie. Wspólnymi siłami zorganizują wystawę zdjęć „Sąsiedzi” ukazującą interesujące i charakterystyczne dla obu krajów miejsca. Podczas warsztatów plastycznych młodzież zaprojektuje stroje taneczne inspirowane ubiorami ludowymi obu państw. Na zakończenie obozu prace oraz zdjęcia z wystawy „Sąsiedzi” zostaną zaprezentowane w siedzibie CSE „Światowid” jako galeria ogólnodostępna dla mieszkańców Elbląga.

– Młodzież będzie brała udział w codziennych treningach z zakresu tańca towarzyskiego ale także pozna elementy tańców narodowych polskich i ukraińskich. W oparciu o kroki 6 tańców narodowych obu krajów tancerze przygotują choreografię, którą zaprezentują w przestrzeni miejskiej Iławy. Mieszkańcy Iławy będą mogli też podziwiać filmiki przygotowane przez młodzież na warsztatach filmowych „Nakręcamy się na różnorodność” - wspomina koordynator.


Projekt „Taniec bez granic” dofinansowany jest z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Pomysłodawcą i realizatorem zadania jest Stowarzyszenie Jantar, a partnerem Klub sportowy Dynamo ze Lwowa.

opr. MR


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB