Piątek, 22 października 2021. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Gdzie archeolog piechotą chodzi?

2019-07-31 13:00:11 (ost. akt: 2019-07-31 13:39:34)

Na tytułowe pytanie będzie okazja uzyskać odpowiedź jak i również poznać inne interesujące fakty o pracy archeologów podczas pikniku organizowanego w Muzeum w najbliższą niedzielę 4. sierpnia. o godzinie 12:00

Od końca maja bieżącego roku Muzeum prowadzi badania archeologiczne na terenie parcel miejskich pomiędzy ulicami Bednarską i Studzienną. W trakcie prac odsłaniane są fundamenty średniowiecznej drewnianej zabudowy miasta oraz dawnych latryn, skrywających skarby minionych epok. Efekty wykopalisk będzie można obejrzeć podczas pikniku.

Archeolodzy opowiedzą o tym, jak wyglądają miejskie wykopaliska i w jaki sposób prowadzą badania. Dzięki ich opowieściom poznamy historię badań archeologicznych Starego Miasta oraz dowiemy się, dlaczego elbląskie wykopaliska są fenomenem w skali Europy, który mógłby być silnym atutem w promocji miasta.

-W trakcie wydarzenia, dzięki partnerowi Muzeum – Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu oraz firmie OPEGIEKA Sp. z o.o., poznamy najnowsze metody badań archeologicznych. Na uczestników imprezy czekać będzie między innymi symulator lotów dronem i pokaz sterowania tym urządzeniem.- informuje Agnieszka Sławińska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

W trakcie wydarzenia będzie można dowiedzieć się rzeczy z tematyki wikińskiej, o osadzie Truso i jej cmentarzyskach, a opowie o tym dr Marek Jagodziński.

Dla najmłodszych przewidziane są warsztaty, dotyczące wykonywania własnego odcisku zabytku oraz będą mogli wziąć udział w zawodach w poszukiwaniu artefaktów w na dziedzińcu muzeum.

Na koniec odbędzie się spacer z archeologiem po współczesnym Starym Mieście/ W trakcie jego trwania będzie odkrywane jego średniowieczne oblicze. Pokazane zostaną przedmioty i miejsca wykopalisk, których efekty w postaci zabytków można oglądać na aktualnych muzealnych ekspozycjach.


PROGRAM IMPREZY:
12.00 – 16.00 - Warsztaty dla dzieci – zabytki z masy solnej – chata z Truso
12.00 – 13.00 - Skarby z latryny – prezentacja najnowszych znalezisk archeologicznych ze Starego Miasta – dziedziniec
13.00 – 13.30 - Wykład dr Mirosława Marcinkowskiego: Historia prac archeologicznych na elbląskim Starym Mieście – budynek Gimnazjum, sala edukacyjna
13.30 – 14.30 - Prezentacja współczesnych (i nie tylko) metod badań archeologicznych
Stoisko archeologiczne - dziedziniec
Symulator latania dronem (PWSZ) – budynek Gimnazjum, sala edukacyjna
14.30 – 15.00 – Pokaz lotów dronem - dziedziniec
15.00 – 15.30 - Poszukiwania „zabytków” w trawie – zawody dla dzieci - dziedziniec
15.00 – 16.00 - Spotkanie z dr Markiem Jagodzińskim – odkrywcą osady Truso: O wikińskiej osadzie i zaginionym cmentarzysku – dziedziniec
16.00 – 17.00 - Spacer z archeologiem po starówce – start: dziedziniec Muzeum

opr. MR


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB