środa, 29 marca 2023. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Pogoda niszczy rolnicze plony

2019-08-11 08:41:13 (ost. akt: 2019-08-11 08:41:35)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: źródło: pixabay.com

Jak poinformowały służby wojewody warmińsko-mazurskiego, do urzędu wojewódzkiego do 26 lipca trafiły wnioski 48 gmin z województwa o uruchomienie komisji ds. szacowania szkód, spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Te wyrządziły szkody w 693 gospodarstwach rolnych, na powierzchni 23785 hektarów, w tym wiele w regionie elbląskim.

Lista zjawisk, które przyczyniły do niszczenia plonów jest długa. Szkody związane z przymrozkami wiosennymi zanotowano w 79 gospodarstwach w gminach Barczewo, Mrągowo, Stawiguda, Ryn, Olsztyn, Grodziczno, Lubawa, Kurzętnik, Dąbrówno, Iława, Wilczęta, Lubomino, Ostróda, Pieniężno, Milejewo, Kozłowo, Purda, Lubawa i Dywity). Szkody wystąpiły w uprawach sadowniczych, na powierzchni 1606 hektarów,

Deszczem nawalnym i powodzią dotkniętych zostało 185 gospodarstw rolnych w gminach Biała Piska, Olsztynek, Bisztynek, Biskupiec, Kolno, Kiwity i Bartoszyce). Szkody wystąpiły w uprawach rolnych na powierzchni 7755 hektarów. Z kolei z powodu gradu ucierpiały 194 gospodarstwa w gminach Biała Piska, Pisz, Rychliki, Mrągowo, Sorkwity, Srokowo, Ostróda, Pozezdrze, Węgorzewo, Bartoszyce, Wilczęta, Sępopol, Barciany, Korsze, Grodziczno. Szkody wystąpiły w uprawach rolnych na powierzchni 8012 hektarów.

Rolnikom dały się też we znaki pioruny (gmina Płośnica), obsunięcia ziemi (gmina Ruciane-Nida) oraz huragany (gminy Wilczęta, Kowale Oleckie, Pozezdrze).

Najwięcej, bo 230 gospodarstw z terenu Warmii i Mazur ucierpiało w 230 gospodarstwach w gminach Braniewo, Frombork, Elbląg, Dubeninki, Młynary i Gołdap, Barciany, Budry, Kowale Oleckie, Olecko, Tolkmicko i Sępopol). Straty zanotowano na powierzchni 6412 hektarów.

— Trwa szacowanie strat i sporządzanie protokołów — poinformowała Bożena Ulewicz, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.