Sobota, 23 października 2021. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Rozpoczyna się poszerzanie plaż na Mierzei

2019-08-20 08:01:03 (ost. akt: 2019-08-20 08:01:39)
Fot. Refulacja w Sopocie 2005

Fot. Refulacja w Sopocie 2005

Autor zdjęcia: Archiwum Urzędu Morskiego w Gdyni

Na Wybrzeżu trwają prace poszerzania plaż. W Gdańsku i na Kaszubach już można korzystać z nowego miejsca do słonecznych kąpieli. Teraz tzw. roboty refulacyjne zawitają i na Mierzeję Wiślaną – na plaże Stegny i Sztutowa.

Plaże w Stegnie i w Sztutowie po refulacji mogą niebawem być nawet trzy razy szersze.

— Trwa mobilizacja sprzętu, prace powinny ruszyć we wtorek 20 sierpnia wieczorem — poinformowała Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że prace polegające na budowie plaż poprzez refulację są w toku. Refulacja ta polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Dzięki tym działaniom plaże w wytypowanych miejscach zostaną poszerzone o parędziesiąt metrów.

— Celem wykonywanych prac jest ochrona brzegu morskiego przed erozją, a także ochrona przeciwpowodziowa zaplecza — wyjaśniała Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego.

Działania te jednak wiążą się z utrudnieniami. Na czas prac bowiem poszczególne odcinki plaż są sukcesywnie zamykane. Jednak przejścia do obiektów znajdujących się na plażowych będą wytyczone i udostępnione.

— Należy podkreślić, że piasek planowany do refulacji został przebadany pod względem geologicznym, chemicznym i nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska — dodała przedstawicielka urzędu. — Nie będzie odbiegał od piasku, który aktualnie znajduje się na naszych plażach. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

Potężne rury tłoczące piasek z dna Bałtyku pojawią się tez na plażach Sztutowa i Stegny. Urzędnicy prace zaplanowali na druga połowę sierpnia i początek września.

— Pragniemy podkreślić, że prace będą prowadzone w danym czasie na odcinkach liczących po kilkaset metrów, jeden odcinek na raz — informowała Kierzkowska. — Tylko te odcinki będą w tym czasie wyłączone z użytkowania. Z pozostałej części plaży w dane miejscowości będzie można korzystać.

Przypomnijmy, termin refulacji związany jest ściśle z projektem „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”. W styczniu 2019 roku Urząd Morski w Gdyni podpisał dwie umowy na wykonanie robót budowlanych, które obejmują m.in. wykonanie refulacji, polegającej na wbudowaniu w brzeg morski urobku piaszczystego pochodzącego z robót czerpalnych na torze podejściowym do Portu Północnego.

Przedmiotem projektu jest modernizacja całej długości toru wodnego (6 420 m) zlokalizowanego na Zatoce Gdańskiej w rejonie Portu Północnego (część Portu Morskiego w Gdańsku). W ramach inwestycji zaplanowano powiększenie szerokości toru w dnie (do 600 m) i zwiększenie jego głębokości technicznej (do 18 m).

— Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę jednostek oraz zapewni bezpieczeństwo statkom wpływającym do i wypływającym z Portu Północnego w Gdańsku. Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec kwietnia 2020 roku — wyjaśniła przedstawicielka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janek #2779126 | 81.190.*.* 20 sie 2019 08:08

    Czy takie prace robi się w sezonie turystycznym ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)