Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Kolorowe balony opanowały niebo nad regionem

2019-08-22 09:04:40 (ost. akt: 2019-08-22 10:03:04)

Już po raz 23. w Pasłęku rozpoczęły się Zawody Balonowe im. Bogusława Stankiewicza. Pierwsze loty, na początek treningowe, odbyły się we środę 21 sierpnia wieczorem. Zawody potrwają do niedzieli 25 sierpnia.

Zawody balonowe to jedna z letnich atrakcji Pasłęka i świetna okazja do promocji całego powiatu elbląskiego.


Pierwsze zawody zapoczątkował Bogusław Stankiewicz, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku. W tej miejscowości się urodził, ukończył szkołę podstawową i liceum. Był osobą o wielu talentach i zainteresowaniach, nauczycielem, fotografikiem, majsterkowiczem, hobbystą, działaczem społecznym i sportowym oraz lotnikiem. Z powietrza, latając motolotnią, uwieczniał na fotografiach piękno gminy. Fotografie te zdobiły potem wiele publikacji poświęconych Pasłękowi, były też prezentowane na wystawach.

— Jedną z wielkich pasji Bogusława Stankiewicza było także baloniarstwo. W 1997 r. Pasłęk obchodził swoje 700-lecie. Wymyślił wtedy, że wielką atrakcją uświetniającą ten jubileusz będą zawody balonowe. Inicjatywa spodobała się i przyjęła. Od tego czasu Świętojańskie Zawody Balonowe na trwałe wpisały się w kalendarz imprez sportowych oraz lokalnych wydarzeń. Gdy w 2007 r. Bogusław Stankiewicz niespodziewanie zmarł, stał się patronem tej imprezy. Te zawody odbywają się także ku jego czci — powiedział starosta elbląski Maciej Romanowski, od lat bardzo mocno zaangażowany w organizację i promocję zawodów.

Obecnie zawody organizowane są przez Starostwo Powiatowe w Elblągu, Urząd Miejski w Pasłęku oraz Urząd Marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego.

Zawody balonowe to okazja dla widzów i obserwatorów tej imprezy, którzy będą mogli oglądać nie tylko balony już w powietrzu, ale także obejrzeć przygotowanie załóg do startu i czynności wykonywane po wylądowaniu balonu. Loty balonów odbywają się w różnych częściach Pasłęka, m.in. w okolicach ulicy 11 Listopada oraz na polu golfowym Sand Valley.