Zobaczyliśmy, jak wyglądało „normalne” życie podczas powstania warszawskiego? [ZDJĘCIA]

2019-09-09 20:20:10(ost. akt: 2019-09-09 19:31:39)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Jak żyło się podczas powstania z przełomu sierpnia i września 1944 roku w Warszawie? Jak wyglądało „normalne” życie na ulicy wśród ciągłych głosów bombardowania? Na te pytania można było uzyskać odpowiedź w trakcie sobotniej inscenizacji, którą przygotowało Międzyszkolne Koło Historyczne.
Rok 1944, śródmieście Warszawy - miejsce, które najdłużej było w rękach powstańców. Codzienne życie przepełnione było głodem i odgłosami bombardowania. 7 września elblążanie mieli okazję przekonać się, jak to było w tamtych czasach. Inscenizację historyczną pod nazwą „VII Barykada 44” można było oglądać na terenie Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

W trakcie inscenizacji pod hasłem „Ulica Warszawska” podczas powstania odtworzono nalot bombowy, był szpital polowy, kwatery powstańców, kuchnia czy pralnia. Na końcu można było posłuchać Koncertu Piosenek z okresu okupacji i powstania warszawskiego.

Międzyszkolne Koło Historyczne współtworzące „VII Barykada 44” wystąpiło w składzie uczniów i nauczycieli następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 19, Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu, Zespół Szkół Technicznych w Elblągu oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu oraz stałych członków.