Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Kontrola była zgodna z prawem

2019-09-17 10:18:04 (ost. akt: 2019-09-17 10:40:08)

Autor zdjęcia: WITD Olsztyn

Nasz artykuł o zatrzymaniu osoby przewożącej pasażerów bez licencji wywołał sporo emocji. Poprosiliśmy policję i inspekcję transportu o ujawnienie kulis tej akcji.

Na początku września — przypomnijmy — opublikowaliśmy tekst, w którym opisaliśmy zatrzymanie osoby, która przewoziła w Elblągu pasażerów bez licencji. Powstał on między innymi na podstawie komunikatu Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Prezentujemy go poniżej w całości:

„W wyniku przeprowadzonych działań kontrolnych na terenie Elbląga inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Oddziału w Elblągu wraz z funkcjonariuszami Policji KMP Elbląg w dniu 29 sierpnia 2019 r. poddali sprawdzeniu pojazdy przewożące osoby „TAXI”. W wyniku przeprowadzonych kontroli sprawdzono również pojazd bez oznakowania dodatkowym światłem TAXI, okazało się, że kierowca zatrzymanego samochodu osobowego oferował przewóz osób, mimo że nie posiadał wymaganych dokumentów, m.in. licencji, oraz stosownych orzeczeń lekarskich i psychologicznych. Ponadto pojazd nie spełniał odpowiednich warunków technicznych niezbędnych do przewozu osób. Z uwagi na stwierdzone naruszenia wobec kierowcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Dodatkowo przez funkcjonariuszy policji zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie kierowcy w związku z przewożeniem dzieci bez wymaganego fotelika.”

Niedługo po opublikowaniu tekstu, w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Opinie czytelników były przeróżne, większość jednak mówiła o tym, że aby „złapać” nielegalnego taksówkarza, służby wręcz posunęły się do prowokacji z uczestnictwem podstawionego pasażera.

— 29 sierpnia inspektorzy z oddziału terenowego Elbląg prowadzili kontrole ukierunkowane na przewozu osób — wyjaśnił Rafał Pudelski, naczelnik Wydziału Inspekcji w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Olsztynie. — W ramach przeprowadzonych działań kontroli poddano 15 pojazdów wykonujących krajowy transport drogowy osób z czego jedna zakończyła się ujawnieniem naruszeń w przedmiotowym zakresie.

Zobacz także: „Nie” dla nielegalnych taksówek „Nie” dla nielegalnych taksówek

Elbląscy taksówkarze zwarli szyki i wspólnie zaapelowali do władz i służb odpowiedzianych za bezpieczeństwo na ulicach miasta, by podjąć walkę z nielegalnymi...
Jak dodał w swoim e-mailu do redakcji, pojazd, w którym wykryto nieprawidłowość, został zatrzymany przez funkcjonariuszów Komendy Miejskiej Policji w Elblągu w związku z wykroczeniem polegającym na przewozie dzieci bez wymaganych fotelików, a „następnie przekazany inspektorom do dalszych czynności kontrolnych, w wyniku których stwierdzono naruszenia”.

Tę wersję potwierdza elbląska policja. — Mieliśmy takie zdarzenie podczas wspólnych kontroli z Inspekcją Transportu Drogowego — poinformował nas kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — My skierowaliśmy wniosek do sądu o ukaranie za przewóz dzieci bez fotelika, natomiast z tego, co wiem, ITD nałożyło na kierowcę karę administracyjną za przewóz osób bez licencji, ale to trzeba sprawdzić u nich. Kontrola miała miejsce pod koniec sierpnia tego roku i odbyła się na parkingu dworca PKP w Elblągu.

Czy jednak można mówić w tej sprawie o prowokacji? — Inspekcja Transportu Drogowego nie prowadzi prowokacji poprzez podstawionych pasażerów i działa zgodnie z przepisami prawa — zapewnia Pudelski. — Mając na uwadze dobro pasażerów, w głównej mierze ich bezpieczeństwo, oraz przestrzeganie przepisów prawa w szczególności poprzez likwidowanie szarej strefy i walkę z nieuczciwą konkurencją, inspektorzy regularnie prowadzą i będą prowadzić działania kontrolne transportu drogowego osób — podkreślił przedstawiciel WITD w Olsztynie.

Łukasz Razowski

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dok #2792213 | 37.248.*.* 17 wrz 2019 13:10

  a dlaczego ani policja ani its nie zajmą się drogą Podlejki-Łukta gdzie jest ograniczenie do 7 ton a tiry tak upatrzyli sobie tę wąską drogę że strach tamtędy jechać chyba że jednośladem i wiele razy mieszkańcy tych miejscowości jak i kierowcy zglaszali ten fakt do ww instytucji ale one mają to gdzieś widać że większe niebezpieczeństwo upatrują w w jakiejś błahej sprawie a drogą śmierci jak nazywają ją okoliczni mieszkańcy która stanowi zagrożenie znacznie poważniejsze nie ma kto się zająć, czy dziecko w samochodzie który zostanie zmiażdżony przez tir albo dłużycę przewożącą drzewo ma większe szanse przeżycia w foteliku czy bez fotelika?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. taxi? #2792212 | 92.19.*.* 17 wrz 2019 13:07

   Skoro nie posiadał oznakowania to skąd ITD wiedziało, że trzeba go zatrzymać i poddać kontroli?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Janosik #2792208 | 37.47.*.* 17 wrz 2019 12:44

   Jak nie jest przystosowany technicznie do przewozu osób? Jak przechodzi badania? A może to wóz do przewozu świń? Żarty jakieś. Taxi niczym się nie różni od każdego innego auta. Szukanie dziury w całym.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. brawo ITD #2792200 | 195.136.*.* 17 wrz 2019 12:21

    gonić kombinatorów bo rozkradną Państwo .I na ZUS nie płacą pseudo biznesmeni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. mario #2792187 | 83.31.*.* 17 wrz 2019 11:29

    Nie prowadzi prowokacji a to dobre

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (7)