Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Na Mierzei Wiślanej pojawił się ciężki sprzęt [ZDJĘCIA]

2019-09-17 18:00:00 (ost. akt: 2019-09-17 18:25:34)

Na Mierzei Wiślanej pojawił się ciężki sprzęt. Obrońcy tamtejszej przyrody, a tym samym przeciwnicy budowy przekopu, który ma połączyć port w Elblągu z morzem Bałtyckim, podkreślają, że prace wykonywane są nielegalnie. Zapowiadają interwencję.

Od kilku dni zaniepokojeni mieszkańcy oraz turyści informują nas, że w miejscu planowanego przekopu trwają prace budowlane. Pojawiły się koparki, spychacze, wywrotki i inny ciężki sprzęt. Przypominamy, że teren Mierzei Wiślanej to obszar NATURA 2000, prawnie chroniony traktatami europejskimi i prawem polskim. Wszelkie prace do czasu rozpatrzenia skargi mieszkańców, władz Krynicy Morskiej, organizacji ekologicznych, samorządu województwa pomorskiego są nielegalne i niezgodne z prawem — napisali na swoim profilu facebookowym członkowie Obozu dla Mierzei Wiślanej. To oddolny ruch złożony z osób działających społecznie, aby „pomóc ochronić ten piękny i wartościowy teren przed bezsensowną inwestycją”.

— Nie zgadzamy się na dewastację przyrody — podkreślają społecznicy z Mierzei.
Jak podkreślili w wiadomości wysłanej do naszej redakcji, w sprawie aktualnie prowadzonych prac będą interweniować.
— Do tej pory nie ma odpowiedzi na odwołanie do GDOŚ (kilka miesięcy po terminie). Ponadto UE nakazała wstrzymanie wszelkich prac do czasu wyjaśnienia, co — jak widać — jest nie respektowane — podkreślili.

— Obecnie na terenie inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” trwają prace przygotowawcze związane z usuwaniem i przemieszczaniem roślinności w obrębie siedliska na Zalewie Wiślanym. Dzieje się to za zgodą regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Olsztynie — poinformowała nas Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Technicznych.

I dodała: — Prace będą trwały kilka dni. Polegają na wyjęciu trzciny, szuwaru za pomocą ciężkiego sprzętu, np. koparek, przewiezieniu wyjętych roślin w inne miejsce na brzegu Zalewu i tam zasadzenie zgodnie z zaleceniami zawartymi w decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Prace te są wykonywane obecnie, bo jedyny termin na jaki zezwala DSU to wrzesień.

Przypomnijmy, w połowie lipca podczas konferencji prasowej w Urzędzie Morskim dyrektor Wiesław Piotrzkowski oraz Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, jego zastępca ds. technicznych przedstawili informację dotyczącą procedury przetargowej, w tym, która ze złożonych ofert uzyskała na obecnym etapie najwyższą punktację.

— Od momentu złożenia ofert rozpoczęły się prace komisji przetargowej — poinformowali. — Na obecnym etapie oraz stosownie do przyjętych w postępowaniu kryteriów oceny ofert najwyżej oceniona została oferta złożona przez konsorcjum N.V Besix SA., NDI SA i NDI Sp.zo.o., którego oferta opiewała na 992 mln 270 tys. 523 zł.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wstępnie wyceniało koszt wykonania przekopu na 880 milionów złotych.

Łukasz Razowski
Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. patialalegitimate #3068608 | 103.79.*.* 12 cze 2021 20:57

  We provide personal loans for debt consolidation, bad credit loans, unsecured loans, loans for bad credit and instant secured loans with cheap rates Do you have a firm or company that need loan to start up a business or need,personal loan, Debt consolidation? For more information. We will provide you with loan to meet your needs. For more information contact Note: We offer the following loans to individuals- *Commercial Loans. *Personal Loans. *Business Loans. *Investments Loans. *Development Loans. *Acquisition Loans . *Construction loans. *Business Loans And many More: and many more at 2% interest rate;(Whats App) number: +919394133968 patialalegitimate515@gmail.com Mr Jeffery

  odpowiedz na ten komentarz

 2. larryfox2017 #2807650 | 185.244.*.* 21 paź 2019 18:36

  Czy próbowałeś uzyskać pożyczki z banków bez powodzenia? Pilnie potrzebujesz pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub założenie własnej firmy? Uzyskaj pożyczkę od jednej z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt za pośrednictwem WhatsApp: +14092051142 lub e-mail: larryfox2017@gmail.com

  odpowiedz na ten komentarz

 3. AVANT Group #2803828 | 41.203.*.* 14 paź 2019 17:37

  Jesteśmy grupą wsparcia finansowego, która zajmuje się finansami międzynarodowymi dla dowolnej liczby instrumentów bankowych. Nasze usługi są szybkie i niezawodne. pożyczki są zatwierdzone w ciągu 24-48 godzin od pomyślnego zastosowania. Oferujemy pożyczki od minimalny zakres 2000 USD do maksymalnie 50 milionów USD z przystępną stopą procentową 3% i pożyczką okres od 1 do 25 lat w celu spłaty pożyczki. Celem grupy Avant jest zapewnienie doskonałych profesjonalnych usług finansowych. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się z nami. Napisz do nas przez: av_ant@outlook.com Wyślij do nas e-mail za pośrednictwem; avants.loan@gmail.com Whatsapp +1 (409) 2062954 pozdrowienia Grupa Avant

  odpowiedz na ten komentarz

 4. ampo #2793998 | 83.28.*.* 20 wrz 2019 21:38

  pozdrawiam wszystkich, ktorych temat interesuje jak rowniez tych ktorym kazali sie tym zainteresowac

  odpowiedz na ten komentarz

 5. echo #2793652 | 77.111.*.* 20 wrz 2019 09:19

  Nie obrońcy przyrody zainteresują się ,gdzie na Warmii I Mazurach ,składowane są bardzo toksyczne osady z warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka. Powinny być spalane, ale spalarnia od wielu miesięcy ma awarię. Jest tylko info , że ta trucizna trafia do tutejszych żwirowni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (41)