Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Ministerstwo chce kontrolować i karać uberowców

2019-09-22 14:00:11 (ost. akt: 2019-09-22 12:54:52)

Autor zdjęcia: Łukasz Razowski

Ministerstwo infrastruktury zajęło stanowisko w sprawie osób świadczących zarobkowe przewozy samochodami osobowymi. Jak przypominają przedstawiciele rządu, w maju przyjęto nowe prawo regulujące tę kontrowersyjną sprawę.

Przypomnijmy, przedstawiciele elbląskich korporacji taksówkowych poskarżyli się na ekspansywność działań firm oferujących przewóz osób taksówką, np. Bolt czy Uber, jako niezgodną z przepisami. Sprawą zainteresował się m.in.poseł Jerzy Wilk.

— Konsekwencją takich działań może być utrata miejsc pracy przez kierowców, którzy teraz spełniają wymogi przewidziane prawem oraz utratą lub zaniżeniem wpływów do budżetu — napisał parlamentarzysta w swoim zapytaniu skierowanym do rządu. — Działania wymienionych firm, w opinii przedstawicieli elbląskich korporacji, są niezgodne z prawem.

Jak przypomniał poseł, podjęcie i przewóz osób taksówką wymaga uzyskania licencji udzielonej na okres od 2 do 50 lat. Licencji udziela się przedsiębiorcy zobligowanemu do spełnienia wielu wymagań, m.in. posiadania samochodu spełniającego wymagania techniczne określone przepisami prawa, poddania się i poniesienia kosztów badań lekarskich i psychologicznych przeprowadzonych w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, obowiązku posiadania kasy fiskalnej przeznaczonej do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług.

Sprawa ta po naszym artykule wywołała liczne kontrowersje. Stanowisko zajęło też Ministerstwo Infrastruktury.

— Mając na uwadze występujące nieprawidłowości na rynku przewozowym samochodami osobowymi, przejawiające się zjawiskiem nierównej konkurencji, Ministerstwo Infrastruktury podjęło prace legislacyjne mające na celu dnowelizację przepisów — poinformował z upoważnienia ministra infrastruktury sekretarz stanu Rafał Weber. — W efekcie tych prac została przyjęta ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Regulacje zawarte w tej ustawie mają na celu wprowadzenie jasnych i równych dla wszystkich pośredników przy przewozie osób warunków działania, opartych na jednakowych zasadach dostępu do rynku. Przyjęte przepisy mają także na celu wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji występującej w przewozach osób samochodami osobowymi, co jest głównym postulatem przedstawianym przez środowisko taksówkarzy.

Weber przyznał, że działania firm wspomnianych przez posła nie była dotychczas unormowana prawnie.

— Przyjęte przepisy umożliwią prowadzenie kontroli i zastosowanie skutecznych sankcji wobec podmiotów, które zlecają przewozy kierowcom — podkreślił przedstawiciel resortu infrastruktury. — Z uwagi na brak regulacji w tym zakresie dotychczasowe kontrole były utrudnione. Teraz inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzają akcje kontrolne ukierunkowane na weryfikację przestrzegania przepisów przez osoby bezpośrednio wykonujące przewozy osób samochodami osobowymi, ze szczególnym uwzględnieniem działań na terenie większych miast i ich aglomeracji.

Łukasz Razowski

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czyli co ??? #2794662 | 37.8.*.* 23 wrz 2019 08:52

  Ministerstwo chce - CZEGO ??? Zapewne pełny reżim taki jak u krowopasów im w główkach kiełkuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Boss #2794574 | 37.47.*.* 22 wrz 2019 21:41

  Złotówy to cwaniaczki, kretacze i opriskliwe buraki. A ja chcę jeździć z kim mi się podoba. Wolność rynku. A na pewno taniej. Korporacje narzucają wysokie stawki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Milo #2794571 | 188.147.*.* 22 wrz 2019 21:35

  Pan Wolf cztery lata grzał fotel w sejmie teraz sobie przypomina o wyborcach ? Tl mon wybór z kim chce jezdzic i na 100% nie żadną taxi ! Taksiarze to dopiero oszuści i miszczowie pasbusa

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jestem na nie #2794499 | 77.111.*.* 22 wrz 2019 16:02

  sami niech się skontrolują

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Jacza #2794485 | 5.173.*.* 22 wrz 2019 15:18

  Autor artykułu zapomnial o najwazniejszym! Kazdy taksowkarz ma zaswiadczenie o niekaralnosci. Pasazerowie maja czuć sie bezpiecznie w taksowce. Prosze rzetelniej przykladać sie do swojej pracy Panie Łukaszu!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)