Czwartek, 19 maja 2022. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Bitwa na Zalewie Wiślanym: krzyżacka flota rozgromiona

2019-09-23 15:30:47 (ost. akt: 2019-09-23 14:13:48)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Inscenizacja bitwy, w której statki z Gdańska i Elbląga rozgromiły krzyżacką flotę, odbyła się w Kątach Rybackich dokładnie w 556. rocznicę historycznego wydarzenia. Jak przed wiekami, wzięli w niej udział także wojownicy z Pasłęka.

Do bitwy morskiej na Zalewie Wiślanym doszło 15 września 1463 roku, w dziesiątym roku wojny trzynastoletniej. Flota krzyżacka została zaatakowana i pokonana przez flotę miast Związku Pruskiego — Gdańska i Elbląga — walczącego po stronie Królestwa Polskiego. Wiadomo, że w bitwie uczestniczyli także zaciężni z Pasłęka.

556 lat po tym wydarzeniu na wody Zalewu znów wypłynęli między innymi bojowi pasłęczanie. Przedstawiciele stowarzyszenia Kuźnia Pruska, obok rekonstruktorów i pasjonatów historii z innych miast, wzięli udział w inscenizacji, która odbyła się w Kątach Rybackich.

Inscenizacja bitwy morskiej odbyła się już drugi raz. Widowisku towarzyszyły pokazy dawnych rzemiosł i średniowieczna biesiada. Organizatorzy to stowarzyszenie Eureka oraz szkoła żeglarska Zielony Rzepa, we współpracy m.in. ze sztutowską Lokalną Organizacją Turystyczną, Muzeum Zalewu Wiślanego i kołem gospodyń wiejskich z Kątów Rybackich.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB