Sobota, 23 października 2021. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Samorządowcy domagają się od rządu rekompensaty

2019-09-24 17:05:27 (ost. akt: 2019-09-24 15:09:55)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Większość elbląskich radnych opowiedziała się za wystąpieniem do rządu o zrekompensowanie strat, jakie budżet poniesie po zmianach w prawie podatkowym.

Pod koniec czerwca szef rządu ogłosił początek programu zerowego PIT dla osób do 26. roku życia. Z ulgi, która weszła w życie 1 sierpnia, korzysta ponad 2 mln młodych pracowników. Kontrowersje wywołało też m.in. obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 na 17 procent.

Na reakcję władz samorządowych nie trzeba było czekać. Zmiany te bowiem poważnie wpłyną na gminne budżety.

— Według oceny skutków regulacji podanej w rządowych projektach ustaw, ubytek w dochodach samorządów w roku 2019, pochodzących z udziału w PIT, wyniesie 14,23 proc. w stosunku do dochodów z tego tytułu w 2018 roku — poinformowało w lipcu biuro Związku Miast Polskich. — W miastach członkowskich związku są to 4 miliardy złotych rocznie!

Na problem ten, jeszcze latem, zwrócił też uwagę elbląski radny Antoni Czyżyk.
— Podatek od osób fizycznych jest zapisanym w ustawie źródłem finansowania samorządów — przypomniał. — Miasta na prawach powiatu otrzymują zatem blisko połowę z podatku PIT płaconego przez mieszkańców. Propozycja obejmuje zerową stawkę dla młodych, ale też obniżenie stawki podatkowej z 18 do 17 proc., co spowoduje ubytek w przychodach samorządów, a tym samym mogą pojawić się ograniczone możliwości bilansowania budżetu przy jednoczesnym prowadzeniu programu rozwojowego Elbląga.

Dlatego elbląski samorząd przygotował uchwałę, w której radni zwracają się do rządu o wypracowanie i wdrożenie mechanizmu, który zrekompensowałby straty, jakie na skutek nowego prawa podatkowego, czekają elbląski budżet. A nie są one małe. Jak czytamy w zapisach wspomnianej uchwały, skutkują one obniżeniem dochodów miasta w roku 2019 na kwotę około 5,4 miliona złotych. W dalszych latach budżet zmniejszyć się może nawet o 20 mln zł. A to, według autorów apelu, ograniczy wydatki m.in. na oświatę, inwestycje i zadania publiczne.

Nie wszyscy radni poparli takie stanowisko. Klub radnych PiS wydał w tej sprawie swoje oświadczenie. Czytamy w nim, że zmiany w ustawie o podatku dochodowym klub „ocenia jako działanie rządu oczekiwane przez ludzi już od wielu lat”, a przedstawiony projekt uchwały traktują jako jednoznacznie polityczny.

„Polacy oczekują uczciwego i przejrzystego systemu, tak samo jak oczekują uczciwego i rozsądnego określenie obciążeń podatkowych na miarę kraju należącego do rozwiniętej zachodniej Europy. (…) Projekt rządu Zjednoczonej Prawicy polegający na powszechnej obniżce podatku PIT dla obywateli ma na celu przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń do poziomu europejskiego. (…) Pomimo obniżenia pierwszej skali podatkowej z 18 na 17 procent, planowany wzrost wynagrodzeń będzie miał wymierny skutek wzrostu wpływów z tytułu podatków od osób fizycznych” — oświadczyli radni PiS.

Ostatecznie elbląscy radni większością głosów przyjęli uchwałę, w której zwracają się do rządu o wypracowanie i wdrożenie rozwiązań, rekompensujących straty, jakie poniesie elbląski budżet.

Łukasz Razowski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zulu #2795593 | 79.190.*.* 25 wrz 2019 09:09

    Jeden Pan powiedział: "bylejakość, lenistwo i wiarygodność na poziomie Żuław". Ciekawe co na to Pan Poseł Krasulski? On to przecież z Żuław jest posłem

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz