Poniedziałek, 18 października 2021. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Uniwersytet III Wieku skończył... 20 lat! [ZDJĘCIA]

2019-09-26 15:15:22 (ost. akt: 2019-09-26 15:56:25)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Dziś (czwartek 26 września) w Teatrze Aleksandra Sewruka, odbył się uroczysty jubileusz 20-lecia działalności Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. Uroczystość została połączona z inauguracją roku akademickiego.

Sekcja pilates, brydżowa, kabaretowa, aqua aerobik czy język angielski to tylko kilka propozycji, jakie Uniwersytet ma dla swoich studentów. Wypełniona po brzegi sala teatru świadczy o tym, że elbląski uniwersytet rośnie w siłę. Po 20 latach prężnie rozwija się nadal i nie zamierza przestać.

– Cieszę się, że tak licznie dzisiaj się zgromadziliśmy – mówiła Iwona Orężak, prezes Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych. – A to spotkanie jest wyjątkowe, bo spotykamy się z dwóch powodów. Pierwszy powód to jubileusz 20-lecia Uniwersytetu, a drugi powód to inauguracja roku akademickiego. Chciałabym życzyć wszystkim spokoju wewnętrznego i pogody ducha. Bez względu na to ile liczymy sobie lat, nie pozwólmy, by nasz umysł kiedykolwiek przeszedł na emeryturę. Umysł jest bowiem jak spadochron – nie ma z niego pożytku, dopóki się nie otworzy. Pozostańmy zatem otwarci i chłonni nowych pomysłów na życie, nowych wyzwań, a wówczas spełnimy swoje marzenia.

Inicjatorką założenia uczelni dla seniorów w Elblągu była Helena Kilen, osoba, która nie godziła się na społeczne wykluczenie osób starszych i lekceważenie ich potrzeb edukacyjnych. Pomysł ten został wprowadzony w życie przez Ewę Sprawkę, konsultantkę ds. osób niepełnosprawnych Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu: „Głównym celem UIIIW jest włączenie osób starszych i niepełnosprawnych do kształcenia ustawicznego, aktywizacji intelektualnej, psychicznej i fizycznej słuchaczy, jak również opracowanie metod edukacji i wdrażania profilaktyki gerontologicznej. Wszystko to ma prowadzić do poprawy jakości życia seniorów. Przez swoje formy działań Uniwersytet III Wieku przełamuje izolacje społeczną, buduje możliwość edukacji obywatelskiej, zdrowotnej i kulturalnej osób starszych Słuchaczami UIIIW są osoby starsze, bezrobotne i niepełnosprawne w wieku 40-80 lat.”

– Dzisiaj po raz dwudziesty rozpoczynamy rok akademicki. To jest fajne, że życie studenckie może się rozpoczynać również po zakończeniu aktywności zawodowej. Jest wtedy czas na realizowanie swoich pasji, swoich zainteresowań – powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Chcę podziękować pani prezes i wszystkim, którzy pracują na Uniwersytecie. Chciałem też podziękować za wspaniałą współpracę. Po liczbie osób przybyłych na tę uroczystość widać, że jest potrzeba kształcenia i rozwijania swoich pasji.

Karolina Król
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB