WAMA Film Festival zaprasza do Elbląga

2019-10-01 12:15:30(ost. akt: 2019-10-01 11:25:01)

Autor zdjęcia: Kino Światowid

Jeśli masz ochotę spędzić dwa dni z filmami, to już dzisiaj (1 października) o godz. 18 w kinie Światowid zaczyna się kolejna edycja Retrospekcji WAMA Film Festiwal.
To cykl pokazów złożonych z filmów prezentowanych podczas konkursu głównego, jak i konkursu filmów krótkich ostatniej edycji WAMA Film Festiwal. W Elblągu i w 7 innych miastach Warmii i Mazur zostaną zaprezentowane obrazy nagrodzone w tych konkursach. Pokazy odbędą się w sali kameralnej kina Światowid. Wstęp jest bezpłatny.

Najważniejszym założeniem WAMA Film Festival jest promowanie wartości związanych ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup etnicznych, społecznych czy religijnych. Formuła i tematyka tego wydarzenia jest bardzo szeroka i nie ma żadnych ograniczeń. Festiwal promuje regionalizm, euroregiony i ideologię glokalizmu, a filmy na nim prezentowane poruszają najważniejsze problemy współczesnego świata.

Dzisiaj (1 października) o godz. 18 zobaczymy film Samuela Maoza "Fokstrot", nagrodzony Srebrnym Lwem na festiwalu w Wenecji.

„Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie, zostają zdruzgotani niespodziewaną wiadomością. W ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary.”

Z kolei jutro (2 października) o godz. 18 obejrzymy 3 filmy krótkometrażowe:

"Ukołysz mnie"
W poranek swoich urodzin Emilia budzi się w łóżku obok nieznajomego mężczyzny – Shaya, turysty z Tel Awiwu. Przypomina sobie, że w nocy w trakcie stosunku pękła im prezerwatywa. Emilia postanawia jak najszybciej pozbyć się Shaya, tłumacząc mu, że w Polsce potrzebna jest recepta na pigułkę „dzień po”. Stara się go przekonać, że doskonale sobie poradzi. Shaya jednak nie chce zostawić jej samej w tej sytuacji.

"Techno"
Ryszard, 60-letni rolnik mieszka w małej wsi, gdzie samotnie opiekuje się chorą na alzheimera żoną. Przypadkowe spotkanie z dziewczyną z dużego miasta odkrywa przed nim świat muzyki techno, która choć na chwilę pozwala mu zapomnieć o krzyżu, jaki dźwiga na swych barkach.

"Dziku"
Opowieść o zderzeniu dwóch światów. 19-letni Krzysztof, stały bywalec siłowni i osiedlowy zawadiaka, zatrudnia się w firmie ochroniarskiej, skąd trafia na Festiwal Muzyki Operowej. Dystans bohatera do świata klasyki zmniejsza się, gdy pierwszy raz słyszy arię. Poruszony nieznaną dotychczas muzyką, postanawia rozpocząć lekcje śpiewu. Świat opery zmienia nie tylko jego gust, ale także styl życia.