środa, 28 lipca 2021. Imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Potrafimy „wyciskać brukselkę”

2019-10-07 15:40:34 (ost. akt: 2019-10-07 15:36:09)

Autor zdjęcia: kk

Podsumowanie pierwszej części projektu „Adaptacja Biblioteki Elbląskiej – obiektu dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym – Etap I” pokazało, że warto inwestować w kulturowe dziedzictwo.

W pierwszy październikowy poniedziałek odbyło się podsumowanie pierwszej części projektu „Adaptacja Biblioteki Elbląskiej – obiektu dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym – Etap I”. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz miasta, radni, przedsiębiorcy i ludzie kultury.

– Cieszę się, że kolejne instytucje kulturalne poprawiają i modernizują swoje oblicze – mówił prezydent miasta, Witold Wróblewski. – Duży wysiłek inwestycyjny będzie procentował w kolejnych latach.

– Jest to kolejna inwestycja w obszarze dziedzictwa kultury podjęta w Elblągu, jej wartość to około 7,5 miliona złotych – informował Zbigniew Cieciuch, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – Na lata 2014-2020 fundusz inwestycyjny środków z UE wynosił 100 milionów na całe województwo. Do Elbląga trafi jedna piątą całej kwoty. Elbląskie przedsięwzięcia w 90% spełniają kryteria komisji, jednym słowem, Elbląg potrafi „wyciskać brukselkę”.

Dyrektor Biblioteki Elbląskiej, Jacek Nowiński, opowiedział o pracach mających na celu modernizację budynku. – Stan dziedzińca i murów prezentował się nie najlepiej. Obecnie mury są zabezpieczone i uszczelnione, a brakujące elementy odtworzone. Obiekt wyróżni kapitalnie zaprojektowane oświetlenie. Mam nadzieję, że każdy znajdzie chwilę, by zobaczyć to, co mamy i jak o to dbamy. Oby dziedziniec, który w średniowieczu był centrum towarzyskich spotkań, znów stał się gwarny.

Podczas spotkania wystąpili uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. – Ludzie młodzi są ze wszech stron mile widziani w tym miejscu – zapowiedział młodych muzyków Jacek Nowiński.

W ramach podziękowań nikt nie otrzymał tego dnia kwiatów. Wręczone zostały natomiast drzewa, które, obok ziół i roślin ozdobnych, zostaną zasadzone w ogrodzie Biblioteki Elbląskiej.

kk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB