Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Roztańczony alfabet

2019-10-09 07:00:00 (ost. akt: 2019-10-08 12:18:47)

Autor zdjęcia: CSE "Światowid"

20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” już w ten weekend. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie. Baltic Cup od A do Z.

## A jak aranżacja muzyczna. W czasie Festiwalu podczas poszczególnych rund finałowych nierzadko słyszymy hity znane z radia i telewizji, a to dlatego, że osoba odpowiedzialna za muzykę turniejową, żartobliwie zwana „oprawcą muzycznym”, dużo poszukuje i stara się wyłuskać ze światowych wytwórni płytowych covery w rytmie do tańca. Natomiast podczas wieczornych gali, w sobotę i niedzielę, tancerze rywalizują na parkiecie do muzyki granej na żywo. Dyrygent Boris Myagkov i jego Orkiestra Filharmonii z Grodna zapewniają niezwykłe wrażenia, dopełniane przez świetnych wokalistów.

## B jak Baltic Cup. Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” to jeden z największych międzynarodowych turniejów tańca w regionie Morza Bałtyckiego. Jego inicjatorem był Norweg Tor Floysvik. W grupie inicjatorów z Polski był Antoni Czyżyk z ówczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Elblągu. Ideą turnieju była popularyzacja tańca towarzyskiego oraz umiejętności tanecznych zawodników z regionu Morza Bałtyckiego. Założeniem było realizowanie międzynarodowych turniejów tanecznych pod wspólną nazwą „Puchar Bałtyku” (początkowo w pięciu krajach: Polsce, Estonii, Finlandii, Szwecji oraz na Litwie). Na każdym z turniejów mieli prezentować się najlepsi europejscy tancerze, zwycięzcy mistrzostw świata, Europy oraz prestiżowych turniejów narodowych. Pierwotnie Festiwal miał być kontynuacją organizowanych od dziesięciu lat Europejskich Spotkań Tanecznych „Pomosty”. Pierwszym organizatorem został Elbląski Klub Tańca „Jantar”. Pierwsza edycja Festiwalu odbywała się w Elblągu (edycja inauguracyjna - listopad 2000), a kolejne w Goeteborgu (marzec 2001), Kownie (maj 2001), i ponownie w Elblągu (finał - październik 2001).

## C jak cykle treningowe. Tancerze to prawdziwi atleci. Przeciętny trening taneczny trwa około trzy godziny, a do tego dochodzi regularna siłownia w okresach przedsezonowych. Tygodniowo na treningach tanecznych sportowcy spędzają około 15 godzin. Ale bywają również cykle treningowe 3-dniowe i wtedy te 15 godzin realizuje się przez trzy dni. Nie można zapominać o specjalnym przygotowaniu pod turnieje wyższej rangi, takich jak na przykład MFT „Baltic Cup”, do którego tancerze przygotowują się dodatkowo, bowiem cykle treningowe łączone są wówczas z biegowymi. Wszystko po to, aby wzmocnić wytrzymałość.

## D jak dzieci. W tym roku, już po raz drugi, podczas Festiwalu rozgrywany będzie turniej dla dzieci pod auspicjami Dance Sport Europe, czyli Europejskiej Federacji Tańca Sportowego – będzie to Grand Prix Europy Par Dziecięcych (DSE Children European Grand Prix), ogólnoeuropejska seria turniejów rankingowych skierowanych do najlepszych par dziecięcych.

## E jak Elbląg, czyli stolica tańca. Nie ma w tym sformułowaniu przesady, czego dowodem jest organizowany już po raz 20. Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”. W wydarzeniu, które potrwa trzy dni, weźmie udział kilkuset uczestników z ponad dwudziestu krajów Europy. Festiwal od lat udowadnia, że taniec nie ma barier, nie zna ograniczeń, jest fantastycznym pomysłem na życie, formą aktywności i spędzania czasu. Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” to zawody wysokiej rangi. Co roku do Elbląga przyjeżdża czołówka taneczna - najlepsi tancerze z Polski i ze świata, w tym sporo par „gwiazdkowych”, czyli z pierwszej pięćdziesiątki rankingu światowego. Na parkiecie rywalizują więc najlepsi z najlepszych.

## F jak Formacja. W połowie lat 90. Antoni Czyżyk, trener tańca towarzyskiego w Elbląskim Klubie Tańca „Jantar", pracował z wyjątkowo uzdolnionymi tancerzami, efekty pracy były coraz bardziej imponujące, a Klub stawał się znaczącym ośrodkiem tanecznym w Polsce. Stąd wziął się pomysł, aby stworzyć Formację Taneczną „Jantar”. Była to pierwsza formacja w Polsce tańcząca tańce standardowe. W 1995 roku po raz pierwszy sięgnęła po Mistrzostwo Polski, co dało przepustkę do reprezentowania Polski na Mistrzostwach Europy i Świata. W 1999 i 2010 roku zespół wywalczył Mistrzostwo Świata Formacji Standardowych, srebro Mistrzostw Świata zdobył w 2011 r. Mistrzostwo Europy w roku 2000, a w latach 1998 i 1999 zajmował III miejsce w Europie. Formacja kilkukrotnie prezentowała się w pokazach artystycznych podczas gal finałowych Baltic Cup.

## G jak gwiazdy taneczne. Przed publicznością Festiwalu niejednokrotnie występowali znani tancerze. W 2006 r. gwiazdy tańca towarzyskiego Michał Malitowski i Joanna Leunis uświetnili występy artystyczne. W 2008 r. do Elbląga przyjechała tancerka Edyta Herbuś i aktor Marcin Mroczek, aby podczas wieczornych pokazów artystycznych zaprezentować układ taneczny, który dał im zwycięstwo w drugiej edycji konkursu tańca Eurowizji. Z kolei w 2014 r. w pokazach specjalnych na wieczornej gali mogliśmy zobaczyć Stefana Terrazzino i Paulinę Biernat, gwiazdy kolejnych edycji telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”. Na elbląskim parkiecie błyszczeli i rywalizowali ze sobą również Robert Kochanek, Rafał Maserak, Magdalena Soszyńska oraz Agnieszka Kaczorowska, która brała udział w sportowej rywalizacji kilkakrotnie. W 2007 r. w komisji sędziowskiej zasiadła Iwona Pavlovic.

## H jak ‘harmonia w tańcu’. Podczas MFT „Baltic Cup” na parkiecie podziwiać będziemy mogli wyjątkowe, dopracowane do perfekcji układy choreograficzne. W konkursie głównym zaprezentują się pary, których występy dopracowane są w każdym, nawet najdrobniejszym szczególe; pary, które rozumieją się bez słów. Będzie to prawdziwa uczta dla oka.

## I jak idea. Organizatorom MFT „Baltic Cup” wciąż przyświeca idea, by Festiwal zaliczany był do grona najlepszych imprez tanecznych i aby Elbląg nie przestawał być stolicą tańca towarzyskiego. Ważnym krokiem ku realizacji tych idei jest utworzenie w tym roku nowej formacji tanecznej - tym razem jest to formacja dziecięca. Mamy nadzieję, że nawiąże ona do największych sukcesów Formacji Lotos-Jantar i stanie się w niedługim czasie spadkobiercą mistrzowskich tradycji.

## J jak Jantar. Elbląski Klub Tańca „Jantar” jest największym w Polsce klubem tanecznym pod względem ilości par posiadających licencję taneczną. Ale kiedy w 1986 roku Antoni Czyżyk, trener Jantara, ogłaszał nabór na kurs tańca, nikomu nawet się nie śniło, że młodzi kursanci utworzą w przyszłości jeden z najlepszych na świecie klubów. Nikt też nie mógł przewidzieć, że powstały w 1962 roku elbląski ośrodek kultury będzie organizować imprezy na skalę międzynarodową. Osiągnięciom elbląskich tancerzy zawdzięczamy decyzję International Dance Sport Federation (Międzynarodowej Federacji Tańca Sportowego), która przyznała prawo do organizacji pierwszych w Elblągu międzynarodowych turniejów. Dzięki tej decyzji Baltic Cup od 2000 roku może pełnić rolę kulturalnej wizytówki regionu warmińsko-mazurskiego.

## K jak klasy taneczne. Jest ich bardzo dużo. Wszystkich sportowych tancerzy dzieli się na kategorie: wiekowe i klasowe. Kategorie wiekowe to 8-9 lat, 10-11 lat, 12-13 lat, 14-15 lat i powyżej 15 lat. Kategorie klasowe mogą być HOBBY (H, G, F) lub sportowe. Klasy sportowe od najsłabszej do najlepszej to E, D, C, B, A i S.

## L jak latynoamerykańskie. Tańce latynoamerykańskie to druga obok tańców standardowych grupa tańców prezentowanych na turniejach tańców towarzyskich. Do grupy tej zaliczają się: samba, cha-cha, rumba, pasodoble i jive. Tańce latynoamerykańskie są najczęściej szybkie, dynamiczne, o wyrazistej muzyce.

## M jak mistrzostwa. Tegorocznej edycji MFT „Baltic Cup” towarzyszyć będą Otwarte Mistrzostwa Polski w tańcach standardowych i latynoamerykańskich - 25. Polish Open Championships, które już po raz trzeci odbywać się będą w ramach Baltic Cup. W mistrzostwach tych mogą wziąć udział także pary spoza naszego kraju. Formuła turnieju jest otwarta.

## N jak nagrody. W tegorocznej edycji Festiwalu zwycięska para w kategorii WDSF WORLD OPEN otrzyma nagrodę finansową w wysokości 1000 euro, a łączna pula nagród finansowych to 7200 euro.

## O jak organizator. Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”, wieloletni działacz Stowarzyszenia „Jantar”, prezes Federacji Tańca Sportowego, a od 2017 r. wiceprezes ds. rozwoju Światowej Federacji Tańca Sportowego. Stworzona przez niego pierwsza standardowa formacja taneczna LOTOS-Jantar dziewiętnaście razy zdobyła tytuł mistrzów Polski, w 1999 i 2010 r. - tytuł Mistrza Świata Formacji Standardowych, a w 2005 i 2011 r. - wicemistrza. Jest inicjatorem i koordynatorem wielu przedsięwzięć o charakterze transgranicznym, jak na przykład Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup”. W 2006 r. otrzymał statuetkę „Dżentelmena Roku” i tym samym znalazł się w elitarnym gronie pomorskiego Klubu Dżentelmenów. W 2012 r. został odznaczony, przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI, a w 2014 r. odebrał brązową odznakę za Zasługi dla Sportu przyznaną przez Ministra Sportu i Turystyki. Wyróżnienie to odebrał za całokształt działań sportowych i trenerskich. W 2017 r. Antoni Czyżyk otrzymał przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za działalność kulturalną. W lutym 2018 roku otrzymał tytuł „Ikona Warmii i Mazur”

## P jak Promyk - kuźnia talentów. Jest to szkoła unikatowa, gdzie najważniejszą dewizą jest jakość. Odbywają się tam zajęcia z różnych form tańca skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Centrum Tańca „Promyk” specjalizuje się w indywidualnym tańcu towarzyskim, a do niedawna także w sportowym tańcu drużynowym, którego reprezentantami były dwie formacje standardowe, składające się z par w kategorii wiekowej powyżej 15. roku życia, stworzone z najlepszych tancerzy klubu. To w Promyku trenują aktualni Mistrzowie Polski w tańcu towarzyskim i to Promyk właśnie współorganizuje jeden z największych w Polsce festiwali tanecznych, jakim jest Baltic Cup.

## R jak rywalizacja, która towarzyszy tancerzom uczestniczącym w Międzynarodowym Festiwalu Tańca „Baltic Cup”. Nie jest objawem niczego niewłaściwego. Jest to przede wszystkim oznaka, że tancerzom bardzo zależy na zwycięstwie w tak prestiżowym festiwalu tanecznym. Chęć osiągnięcia jak najlepszego wyniku sportowego najczęściej wpływa na taką osobę motywująco. Podczas dziewiętnastu edycji MFT „Baltic Cup” mieliśmy także wyjątki od reguły. Kilkakrotnie zdarzyło się, że para taneczna uważana za zdecydowanego faworyta nie zwyciężała w zawodach.

## S jak sport. Dylemat, który w przestrzeni publicznej funkcjonuje od dawna: czy taniec to sztuka, czy sport. Niezaprzeczalnie taniec to forma aktywności fizycznej, połączona z rywalizacją, współzawodnictwem (festiwale taneczne, zawody, pokazy, konkursy). Nie ma innej tak atrakcyjnej wizualnie dyscypliny sportowej, która jest tak ciekawa w odbiorze dla widza.

## Ś jak Światowid, organizator MFT „Baltic Cup". Historia placówki sięga 1962 r., kiedy to utworzono w Elblągu pierwszy po wojnie Dom Kultury. W kolejnych latach instytucja kilkakrotnie zmieniała zarówno swoją nazwę, jak i profil działania. Dzisiaj Centrum Spotkań Europejskich “Światowid” w Elblągu posiada dwie dobrze wyposażone sale kinowe, salę widowiskową, galerię wystawienniczą i jest prawie w całości zmodernizowane. W instytucji znajdują się: pracownie plastyczne, muzyczna i ceramiczna. Centrum prowadzi też działalność medialną - jest wydawcą Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, publikującego materiały prasowe, radiowe i telewizyjne. Światowid towarzyszył MFT „Baltic Cup” od pierwszej edycji.

## T jak taniec. Częścią CSE „Światowid” jest Centrum Tańca „Promyk”. Odbywają się tu zajęcia, które promują taniec, jako najlepszą formę aktywności dla osób w każdym wieku, od najmłodszych do najstarszych. Od ponad 30-stu lat przy Światowidzie działa również Elbląski Klub Tańca „Jantar”. Skupia on kilkaset osób: dzieci, młodzież szkół podstawowych, studentów oraz osoby dorosłe pragnące uczyć się i rozwijać umiejętności taneczne. Klub specjalizuje się w indywidualnym tańcu towarzyskim oraz sportowym tańcu drużynowym. Promyk organizuje również ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje dla tancerzy w różnym wieku i posiadających różne klasy taneczne. Turnieje te zdążyły już zyskać uznanie w tanecznym świecie.

## U jak ubiór. Ubiór tancerzy jest charakterystyczny i określony zasadami. W tańcach standardowych ubiór par tanecznych powinien wyglądać w następujący sposób: mężczyzna występuje we fraku i lakierkach, a kobieta w długiej, zwiewnej sukni i pantoflach na obcasie. W tańcach latynoamerykańskich mężczyzna nie musi zakładać fraka, ważne jest natomiast, aby kolor jego stroju współgrał z kolorem stroju partnerki. Jeśli chodzi o obuwie, to panie zakładają odkryte buty na obcasie, a panowie buty na niewielkim obcasie.

## W jak World DanceSport Federation, czyli Światowa Federacja Tańca Sportowego, największa organizacja taneczna na świecie, będąca przy tym członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. To właśnie pod jej auspicjami odbywa się Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”.

## Z jak zaproszenie do wspólnej zabawy. Zapraszamy już w ten weekend na 20. edycję Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup”. To taneczne święto, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych w Elblągu i w całym kraju.

CSE "Światowid"/kk