Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Podróż za jeden uśmiech

2019-10-15 11:26:48 (ost. akt: 2019-10-15 11:34:06)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

366 stopni, 67,08 m wysokości – tak w liczbach wygląda spacer w górę na taras widokowy wieży katedralnej. Choć wejście nic nie kosztuje, to każdy turysta przed pokonaniem kilkuset schodów musi się uśmiechnąć. Dziś, 15 października, taras jest otwarty po raz ostatni w tym sezonie.

Otwarty dla turystów w 2015 roku taras widokowy, który znajduje się na wieży Katedry p.w. Świętego Mikołaja od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i elblążan. W sezonie 2016/2017 obiekt odwiedziła rekordowa liczba turystów. Po schodach wspięło się wówczas aż ponad 27 tys. osób.

Turystów jest bardzo dużo. - Przyjeżdżają z Niemiec, Rosji, Ukrainy, Australii, Francji, a nawet ambasador z Tajwanu był na naszym tarasie – opowiada pani Mirka. - Pamiątki stąd idą więc na cały świat.


Opieka nad turystami spoczywa właśnie na pani Mirce, która niejedno już widziała. - Ludzie na ogół są sympatyczni, choć nie wszyscy. Czasem trzeba trochę poczekać, bo jest ograniczona liczba osób, które mogą przebywać na górze. A nie wszyscy to rozumieją. Ludzie też nie słuchają, mówię, że jest od pewnego momentu jedno wejście i zejście, a i tak się pchają. Jest też bardzo dużo rodziców, którzy na siłę chcą wciągnąć na górę małe dzieci, które się boją. Słyszę wtedy płacz na górze. To chyba nie ma sensu.

Jak twierdzi pani Mirka jest też wiele sympatycznych akcentów. Każdy może się wpisać do księgi pamiątkowej. Ludzie piszą na przykład, że była miła obsługa, albo że bolały ich nogi, ale warto było trochę się pomęczyć dla tych widoków.

K