Sobota, 23 października 2021. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Najmłodsza elbląska szkoła ma już 30 lat! [ZDJĘCIA]

2019-10-25 17:00:00 (ost. akt: 2019-10-25 19:21:35)

Autor zdjęcia: Joanna Meryk

8 494 uczniów zasiadło w szkolnych ławkach, 399 nauczycieli prowadziło lekcje, powstało 6662 m2 powierzchni, na której znajdują się wyłącznie obiekty sportowe, 15 796 książek ułożonych jest na bibliotecznych półkach – takimi liczbami może poszczycić się Szkoła Podstawowa nr 11, która ma już 30 lat!

- Rok 1989 był rokiem przełomowym dla wszystkich Polaków. Tu w Elblągu na młodym wówczas osiedlu nad Jarem powstała nowa szkoła, miejsce wówczas bardzo ważne dla lokalnej społeczności. Dzisiaj, po 30 latach spoglądamy w przeszłość i próbujemy docenić dorobek wszystkich tych którzy kreowali nasz wizerunek – tymi słowami otworzono uroczysty jubileusz.

Na obchody tej okrągłej rocznicy przybyło do szkoły wielu zaproszonych gości, obecnych uczniów, a także absolwentów, jeden z nich opowiada:

- Jestem absolwentem, spędziłem tutaj siedem bardzo fajnych lat. Skończyłem szkołę w 1996 roku, jako jeden z pierwszych roczników. Miałem okazję być częścią tej szkoły. Wspaniali nauczyciele, super wspomnienia. Teraz moja córka tak samo uczęszcza do tej szkoły. Przyjechałem tutaj na jej występ i spotkać się z kolegami, koleżankami, którzy pewnie tutaj też przybędą – mówi Michał absolwent SP 11.

Oprócz występów uczniów posłuchać można było również Pieśni Szkół Kornelowskich, czyli tych noszących miano Kornela Matuszyńskiego w wykonaniu szkolnego chóru.


Dyrektor szkoły Bogusław Miłusz powitał wszystkich zaproszonych gości, honorując szczególnie byłych dyrektorów i podkreślił, że jest to dzień wyjątkowy dla szkoły.

- Dzisiejszy dzień jest szczególny, dzień pełen wspomnień, przeżyć i wzruszeń. Nie są to tylko wspomnienia pierwszego dzwonka, pierwszego miesiąca, roku to również kolejne lata wspomnienia różnych przedsięwzięć , wspólnych dni spędzonych w tych murach. – mówi i dodaje, że początki szkoły wcale nie były łatwe - W latach 80 ubiegłego wieku nasze miasto rozrastało się w swoich granicach, w jego północnej części z roku na roku przybywało bloków nowego osiedla nad Jarem. 1989 roku zrodziła się potrzeba nowej placówki oświatowej. Decyzja ówczesnego prezydenta miasta była początkiem drogi prowadzącej do powstania naszej szkoły. […] Historycznym momentem był pierwszy dzwonek rozpoczynający 1 września 1989 roku zajęcia w nowo oddanej części budynku. Trwały wtedy jeszcze prace budowlane. Do szkoły było wówczas najlepiej dotrzeć w gumowcach by pokonać wszechobecne błoto. – żartuje dyrektor.

Nie można było pominąć faktu, że SP 11 to szkoła, która może poszczycić się wieloma osiągnięciami w sporcie. W grudniu 1992 nastąpiło uruchomienie hali sportowej i specjalnością „Jedenastki” stała się koszykówka, w której nie ma sobie równych. W roku 1996-1997 Szkoła Podstawowa nr 11 stała się szkołą sportową, a dotychczasowa aula przestała pełnić funkcję tylko reprezentacyjną. SP11 wykształciło uczniów, którzy dzisiaj zasilają kadry narodowe.

JM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB