Poniedziałek, 6 lutego 2023. imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty

Zmiana przepisów: jazda na suwak i korytarz życia

2019-10-29 10:00:16 (ost. akt: 2019-10-29 09:02:29)
Do tej pory jazda na suwak była tylko zalecana, teraz stała się nakazem

Do tej pory jazda na suwak była tylko zalecana, teraz stała się nakazem

Autor zdjęcia: Adrian Grycuk/Wikipedia

Jazda na tak zwany suwak i korytarz życia będą obowiązkowe. Sejm znowelizował prawo o ruchu drogowym. Eksperci od dawna postulowali wprowadzenie takich rozwiązań.

Do tej pory jazda na tzw. suwak była codziennością w dużych miastach, w mniejszych miejscowościach rzadkością, ale też zwykle nie było potrzeby stosowania takiego rozwiązania ze względu na niewielki ruch. Teraz jazda na tzw. suwak i korytarz życia będą obowiązkowe.

Dotychczas jazda na suwak była jedynie zalecanym dobrym zwyczajem, a nie prawem. Teraz to rozwiązanie ma rozładować korki na ulicach i upłynnić ruch w zatłoczonych miastach.

— To bardzo dobre rozwiązanie — ocenia zmiany Sławomir Kałwianiec, taksówkarz. — To jest sposób na kulturę jazdy, bo z tym jest niestety różnie. A ten jeden samochód, który przed nami wpuścimy, tak naprawdę nie wydłuży nam czasu przejazdu, bo szybciej będziemy poruszali się po mieście. Krótko mówiąc, dzisiaj ja, a jutro mnie, to dobra zasada. Do tej pory to wszystko wynikało z kultury kierowcy, teraz stało się nakazem.

Jak po zmianach przepisów prawidłowo mają zachować się kierowcy? Na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierowca poruszający się lewym pasem ruchu musi zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu. A kierowca jadący prawym pasem ruchu musi zjechać jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu. W ten sposób powstanie korytarz.

A co jeśli na jezdni są więcej niż dwa pasy ruchu w tym samym kierunku? W tym przypadku kierowca jadący skrajnym lewym pasem jest obowiązany zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu. Natomiast kierowcy poruszający się pozostałymi pasami ruchu muszą zjechać jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu. Dodajmy, że poza pojazdami uprzywilejowanymi inni kierowcy nie mogą korzystać z korytarza życia.

am