Bądź grzeczny, bo policjant cię zabierze!

2019-10-31 07:49:15(ost. akt: 2019-10-31 07:50:45)
Zdjęcie ilustracyjne archiwum DE

Zdjęcie ilustracyjne archiwum DE

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Codziennie kilkanaście tysięcy samochodów porusza się po większych elbląskich skrzyżowaniach. Każdego dnia nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, czyli nad naszym bezpieczeństwem, czuwają policjanci z Ruchu Drogowego. O tym czy jest to praca łatwa, czy trudna opowiedzieli nam asp. Agnieszka Kudosz i asp. Wiktor Kaczmarek.
- Z naszych analiz wynika, że najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – mówi Wiktor Kaczmarek. - Zaraz po tym jest zbyt duża prędkość. Okazuje się również, że najmłodsi kierowcy, do 24 roku życia, najczęściej przekraczają prędkość. Natomiast u kierowców starszych, najczęstszą przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Kiedy, według policji, zdarzeń na elbląskich drogach jest najwięcej? Odpowiedź jest prosta - gdy nagle wyłączy się sygnalizacja świetlna. - Kierujący wówczas, przyzwyczajeni do sygnalizacji świetlnej, zapominają, że muszą zwracać uwagę na znaki – dodaje Wiktor Kaczmarek.

Policjanci codziennie wysłuchują przeróżnych tłumaczeń i wymówek. Co słyszą najczęściej? Agnieszka Kudosz zebrała kilka najciekawszych wymówek: „Mój tata jest prawnikiem”, „Uwzięliście się na mnie!” - zdarzają się osoby, które zatrzymujemy kilkukrotnie, na przykład za jazdę bez pasów – tłumaczy pani Agnieszka. „Bądź grzeczny, bo policjant cię zabierze” - tak czasami rodzice mówią do dzieci niestety. My przecież pomagamy. Dziecko nie powinno bać się policjanta, bo w razie zagrożenia, zamiast podejść poprosić o pomoc, to ucieknie. „Nigdy was nie ma jak jesteście potrzebni”, „Powinniście łapać prawdziwych przestępców” - jak kogoś zatrzymujemy na przykład za przejechanie na czerwonym świetle, to takie zdania właśnie słyszymy, bo przecież kierowca nic wielkiego nie zrobił, a prawdziwi przestępcy chodzą wolno. „Spieszę się do szpitala” - to wymówka bardzo częsta. „Przez ten mandat dziecko nie dostanie prezentu na święta/urodziny”, „Znam komendanta, rzecznika, policjanta” - nawet jeśli zatrzymany zna, to i tak to w niczym nie pomoże. Zazwyczaj jednak nie zna.

Spotykają się z wrogością i nerwami, ale nie tylko. Zdarza się również wiele miłych chwil. - Dużo jest sympatycznych, miłych sytuacji – mówi pani Agnieszka. - Niektórzy mandaty nawet przyjmują z uśmiechem. Policjanci kiedyś kontrolowali panią, która była tak zadowolona, że aż przysłała im kartkę na święta i bałwana ze styropianu. - Kiedyś na przykład koledzy pomogli kobiecie na drodze ekspresowej wymienić koło. Pani była sama z dzieckiem, więc bardzo jej pomogli. Też dostali kartkę z podziękowaniem od tej pani – dodaje pan Wiktor.

Od początku 2019 roku na terenie Komendy Miejskiej Policji w Elblągu doszło do 80 wypadków drogowych, w których obrażeń ciała doznało 98 osób. Odnotowano 3 wypadki ze skutkiem śmiertelnym z 3 osobami zabitymi, 2 na terenie powiatu ziemskiego, 1 na terenie miasta Elbląg.

- Policjanci ruchu drogowego to specyficzna służba, wyjątkowa, bo żeby być policjantem ruchu drogowego, to trzeba to czuć – opowiada Wiktor Kaczmarek. - U nas funkcjonariusze lubią jeździć na motorach, lubią wsiąść do radiowozu, zadbać o to bezpieczeństwo i wiedzą, że to jest ważny aspekt naszego życia. Ruch drogowy, to też i piesi i rowerzyści, nie tylko samochody. Skala wypadków i to , że jest ich mniej, to na pewno duża zasługa policjantów, ale też coraz większej świadomości każdego uczestnika ruchu.

W Elblągu w okresie od stycznia do września w 2018 roku było 58 wypadków, w 2019 roku 42. Zabitych w 2018 roku – 0, w 2019 roku – 1. Rannych w 2018 roku – 63, w 2019 roku 52. Kolizji w 2018 roku było 1137, w 2019 roku 1153.

K