Piątek, 7 maja 2021. Imieniny Augusta, Gizeli, Ludomiry

Zabytkowy kościół w Łęczu doczekał się remontu [ZDJĘCIA]

2019-10-31 09:08:30 (ost. akt: 2019-10-31 09:09:20)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Rozpoczęły się prace interwencyjne przy wieży kościoła w Łęczu. Jak informuje proboszcz parafii, ks. Janusz Niksa, pojawiło się zagrożenie bezpieczeństwa z powodu odpadających elementów elewacji. Niebawem ruszą kolejne prace renowacyjne bryły kościoła.

Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1300 roku. W 1746 roku zburzono starą budowlę, a na jej miejsce w ciągu pięciu miesięcy wybudowano nową. W 1881 roku dobudowano wieżę, a rok później powieszono na niej zegar. W 2008 roku ukończono całkowity remont kościoła. Dziś kościół jest w takim stanie, że trzeba było interweniować. Prace ruszyły pełną parą.

- Są to prace interwencyjne przy wieży kościoła – informuje ks. Janusz Niksa. - Pojawiło się zagrożenie bezpieczeństwa użytkowania kościoła z powodu odpadających elementów elewacji. Przyczyną jest między innymi użycie niewłaściwych materiałów. Zastosowano tynki cementowe.

Obecnie prace są prowadzone pod nadzorem konserwatorskim. - Skuto wtórne tynki cementowe z elewacji wieży, ścian wewnętrznych kruchty i zakrystii w celu osuszenia ścian i wykonania dezynfekcji antygrzybicznej oraz wzmocnienia struktury cegieł elewacji wieży – dodaje proboszcz. - Jest to początek prac renowacyjnych bryły kościoła. Celem jest zabezpieczenie i przywrócenie pierwotnej świetności świątyni.


K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB