Czwartek, 2 lutego 2023. imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy

Czy amfiteatr odzyska dawny blask?

2019-11-04 13:00:00 (ost. akt: 2019-11-04 10:39:41)

Autor zdjęcia: fot. archiw. Ryszard Biel

Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, zamierza zgłosić modernizację parku Dolina razem z amfiteatrem do konkursu unijnego, który zostanie ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w tym miesiącu. Wyniki mają zostać ogłoszone w lutym 2020 roku.

Amfiteatr powstał w latach 70. XX wieku, a do realizacji obiektu wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu. Znajduje się on w Parku Dolinka w sąsiedztwie rzeki Kumiela. Scenę zaprojektowano u podnóża zboczy doliny rzecznej, a wzdłuż stoku zbudowano trybuny i schody. Powierzchnia samego amfiteatru wynosi około 6 tys. metrów kwadratowych. Kiedyś odbywały się tu różne imprezy muzyczne i okolicznościowe, w tym także Dni Elbląga.

Obecnie obiekt ten jest bardzo zniszczony. W 2010 roku powstał pełen projekt jego odnowy, jednak miasto nie miało pieniędzy na jego realizację. W 2015 roku Zarząd Zieleni Miejskiej, który obiektem administruje, wysłał do miasta pismo wskazujące, że nie nadaje się on do użytku i należy się zastanowić nad jego rozbiórką. Jak do tej pory ogrodzony amfiteatr stoi i czeka na remont. W tej chwili jest wyłączony z użytkowania i ogrodzony siatką.

W tym roku pojawiła się szansa na pieniądze unijne, które mają zostać przeznaczone na rewitalizację parku Dolinka z amfiteatrem. - Myślę, że mamy teraz szansę dostać na to pieniądze – mówił prezydent miasta, Witold Wróblewski. Miasto zgłosi projekt modernizacji parku Dolinka z amfiteatrem do unijnego konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski. Na wyniki trzeba będzie poczekać do lutego.

K