Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Skąd jestem i czym jest dla mnie moje miasto?

2019-11-06 07:00:00 (ost. akt: 2019-11-05 16:45:59)

Autor zdjęcia: CSE "Światowid"

Skąd jestem i czym jest dla mnie miasto Elbląg? Młodzi elblążanie będą mieli pretekst, żeby zastanowić się nad odpowiedziami na te pytania. W Roku Pionierów Elbląga, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza na bezpłatne lekcje o pierwszych powojennych mieszkańcach naszego miasta. Do udziału mogą zgłaszać się chętne klasy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

14 listopada (czwartek) w Kinie Światowid odbędą się lekcje pokazowe o pionierach Elbląga. Zajęcia poprowadzi dr Tomasz Gliniecki – historyk, pedagog i dziennikarz. Lekcję rozpocznie krótkometrażowy film, na który złożą się opowieści pionierów.

- Młodzi będą mieli okazję, żeby poznać historie, które są częścią ich własnej tożsamości – zapowiadają organizatorzy lekcji. - Mamy nadzieję, że te zajęcia sprowokują ich do poszukiwań odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że mieszkam w Elblągu?

Do udziału w lekcjach CSE „Światowid” zaprasza szczególnie tych nauczycieli, którzy planują przeprowadzić zajęcia o pionierach.

Plan lekcji pokazowych o pionierach Elbląga
Termin: 14 listopada (czwartek)
Godz. 9:00 – szkoły podstawowe (klasy IV – VIII)
Godz. 11:00 – szkoły ponadpodstawowe

Dodatkowo w drugiej połowie listopada do elbląskich szkół trafią scenariusze lekcji oraz pomoce dydaktyczne (m.in. krótkometrażowy film dokumentalny) do realizacji zajęć o pierwszych powojennych mieszkańcach naszego miasta. Scenariusze przewidziane są do realizacji w ciągu dwóch godzin lekcyjnych. Mogą zostać wykorzystane na lekcjach języka polskiego, historii, WOS-u lub na godzinach wychowawczych.

- Już teraz zachęcam Państwa do zaplanowania i przeprowadzenia w swoich klasach lekcji na podstawie tych materiałów – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu.

Zgłoszenia do udziału nauczycieli wraz z klasami są przyjmowane pod adresem: marketing@swiatowid.elblag.pl. W tytule maila zgłoszeniowego należy wpisać: Zgłoszenie na lekcję o Pionierach Elbląga, a w treści: imię, nazwisko oraz numer telefonu nauczyciela zgłaszającego, nazwę placówki, klasę i ilość zgłaszanych uczniów. Więcej informacji pod numerem telefonu: 55 611 20 68.

Lekcje o Pionierach Elbląga są częścią projektu „Nasze tutaj”, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.


Autor: Karolina Śluz