Poniedziałek, 15 sierpnia 2022. imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

Weekend z kulturą: przegląd najciekawszych wydarzeń

2019-11-07 17:00:00 (ost. akt: 2019-11-06 19:29:19)

Autor zdjęcia: pixabay

Drugi listopadowy weekend obfituje w kulturalne wydarzenia. Możecie być pewni, że nuda nie wchodzi w grę. Przygotowaliśmy dla Was przegląd najciekawszych wydarzeń. Które zainteresują ciebie?

Spotkanie z reporterem Wojciechem Jagielskim
Kiedy: piątek 8 listopada o 18


Zapraszamy do sali kinowej Biblioteki Elbląskiej na spotkanie w ramach cyklu spotkań autorskich #czytELnia, którego gościem będzie Wojciech Jagielski – wybitny reporter i wieloletni korespondent wojenny.

Wojciech Jagielski – jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Przez ponad 20 lat pracował w Gazecie Wyborczej, przez dziesięć – w Polskiej Agencji Prasowej. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc wiele lat w rejony konfliktów zbrojnych. Od 2017 członek redakcji Tygodnika Powszechnego. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, Nagrody im. ks. Józefa Tischnera, Nagrody Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera, nagrody PEN Clubu i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W roku 2014 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor książek: „Dobre miejsce do umierania” (1994), „Modlitwa o deszcz” (2002), „Wieże z kamienia” (2004), „Nocni wędrowcy” (2009), „Wypalanie traw” (2012), „Trębacz z Tembisy” (2013), „Wszystkie wojny Lary” (2015), „Na Wschód od Zachodu” (2018).

O książkach i pracy korespondenta wojennego porozmawia z autorem Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Koncert Lady Pank
Kiedy: piątek 8 listopada o 20

Lady Pank

Wszystko zaczęło się w 1981 we Wrocławiu. Od wydania ich pierwszej płyta mija w tym roku 35 lat. Lady Pank na czele z Janem Borysewiczem i Januszem Panasewiczem już 8 listopada zagrają dla elbląskiej publiczności.
“Mniej niż zero”, “Zamki na piasku”, “Vademecum Skauta”, “Kryzysowa narzeczona” czy “Tacy sami” to tylko kilka z hitów, których zespół ma w swoim dorobku mnóstwo. Ich pierwszy album pt. “Lady Pank” rozszedł się w ponad milionowym nakładzie i wszyscy wiedzieli, że mają do czynienia z prawdziwymi gwiazdami muzyki rockowej.

Zespół zawieszał działalność dwukrotnie, ale legenda wokół nich rosła niezależnie od ich aktywności muzycznej. Od 1994 zespół regularnie co kilka lat wydaje kolejne albumy. Ostatni “LP1” z 2018 roku to remake debiutanckiej płyty Lady Pank, na której największe przeboje zespołu zaśpiewają zaproszeni przez nich goście. Lady Pank zagra dla elbląskiej publiczności już 8 listopada w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Grunwaldzkiej.

Bilety 89-99 zł.

The Sixpounder - Killer King Tour 2019
Kiedy: piątek 8 listopada o 19

Czołowy przedstawiciel polskiej sceny groove i melodic metalu – zespół THE SIXPOUNDER ogłasza obszerną jesienno-zimową trasę koncertową pod kryptonimem ‘Killer King 2019 Tour’. Formacja zapowiada wykonanie na żywo premierowego materiału z nadchodzącego wydawnictwa ‘Killer King Volume 1” wzbogaconego o wybór najmocniejszych muzycznych petard z dotychczasowego dorobku wrocławskiej grupy!

Począwszy od roku 2008 roku THE SIXPOUNDER dorobił się miana jednej z najciężej pracujących i oddanych scenie metalowej formacji w Polsce Pomimo stosunkowo krótkiego stażu zespół ma za sobą trzy pełnometrażowe wydawnictwa w klimatach groove, new metal, melodic death i thrash, udział w prestiżowych festiwalach pokroju „Wacken Open Air” czy „Przystanek Woodstock” oraz kilka obszernych tras koncertowych u boku takich formacji jak Decapitated, Acid Drinkers czy Vader.

Bilety w cenie: I Pula: 20 PLN, II Pula 25 przedsprzedaż / 35 PLN w dniu koncertu.

Warsztaty wizualnego storytellingu
Kiedy: sobota 9 listopada od 10-14


Biblioteka Młodego Czytelnika BULAJ przy ul. Zamkowej 1 zaprasza młodzież w wieku 12+ na warsztaty wizualnego storytellingu. Jeśli uwielbiasz snuć historie i występować publicznie albo przeciwnie – wolisz wtedy zapaść się pod ziemię, te warsztaty są dla Ciebie!

Na warsztatach:
• poznasz narzędzia pomocne w tworzeniu ekscytujących opowieści;
• "Nie bój się zabłysnąć" poznasz narzędzia do pokonywania barier związanych z publicznym wystąpieniem, poznasz kilka trików na bycie oryginalnym w opowieści;
• "Magia słów" poznasz sekrety historii, które angażują publiczność;
• nauczysz się rysować 20 ikonek wyrażających emocje i ruch: w finale wspólnie stworzysz magiczną, rysunkową historię w oparciu o model studia Pixar;

A ponadto:
• rozwiniesz kreatywność;
• powalczysz z kompleksami związanymi z publicznymi wystąpieniami dzięki znajomości technik tworzenia angażujących opowieści;
• nabędziesz umiejętność wykorzystania porywającej opowieść jako metody na wyróżnienie się.

Warsztaty poprowadzi Joanna Pawlukiewicz – trener biznesu.
Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia przyjmuje: Biblioteka Młodego Czytelnika BULAJ ul. Zamkowa 1, tel. 55 625 60 23, e-mail: bulaj@bibliotekaelblaska.pl

Działanie odbywa się w ramach projektu „Komiksowy Elbląg”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Foty na Spontanie - Edycja Północna - Miasto Elbląg
Kiedy: niedziela 10 listopada od 12-14

Konkretna wiedza fotograficzna przekazana w konkretny sposób. To nie będzie kolejne płatne szkolenie z wiedzą o wszystkim i o niczym. To będzie przyjacielskie spotkanie z doświadczonym fotografem na wspólnym spacerze. Będziemy rozmawiać, śmiać się i robić zdjęcia. Nieważne czy masz lustrzankę, kompakta czy sam telefon. Najlepszym aparatem na świecie jest ten, który masz akurat przy sobie.

Spotykamy się w niedzielę 10.11.2019 w Elblągu o godzinie 12:00 na samym środku bulwaru Zygmunta Augusta między dwoma mostami. Zabierz ze sobą telefon albo małą torbę z aparatem oraz duży plecak entuzjazmu i pozytywnej energii.

kk/Mjazzga/Biblioteka Elbląska/Karol Bannach Fotograf