Niedziela, 16 maja 2021. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Lubił mocną herbatę i pasjansa [ZDJĘCIA]

2019-11-07 15:00:00 (ost. akt: 2019-11-07 14:57:58)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Józef Piłsudski był człowiekiem wyjątkowym. Bardzo często układał pasjansa i uwielbiał bardzo mocną herbatę. To barwna postać, którą kojarzy większość Polaków. Dziś prezydent Witold Wróblewski podpisał porozumienie z Piłsudczykami. Oficjalnie otwarto również wystawę poświęconą Piłsudskiemu.

Porozumienie podpisał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Ze strony Związku Piłsudczyków podpis złożył prezes okręgu płk. Andrzej Adamczyk.

- Dzisiaj jest jeden z bardzo ważnych dni dla naszego miasta, ponieważ dla nas wszystkich patriotyzm i wychowanie w duchu narodowym każdemu z nas przyświecają – mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta. - Naszym obowiązkiem jest pamiętanie i nauczanie najmłodszych o naszej historii.

- Jesteśmy Piłsudczykami – opowiadał płk. Andrzej Adamczyk. - Łączy nas szacunek do człowieka, który wbrew wszelkim przeciwnościom budował w ludziach wiarę w niepodległą Polskę i do tej niepodległości nas prowadził. Chcemy, aby postać i dzieło komendanta wrastały w narodową pamięć i były wzorem i drogowskazem dla kolejnych pokoleń Polaków.

Autorem wystawy jest znany elbląski miłośnik marszałka Piłsudskiego dr Krzysztof Sawicki, który udostępnił swoje prywatne, niezwykle cenne zbiory. - Wystawa jest podzielona na dwie części, pierwsza część, to stolik – opowiadał dr Krzysztof Sawicki. - Obojętnie, gdzie byśmy byli, czy w Sulejówku, czy w Belwederze, znajduje się okrągły stolik, przy stoliku Piłsudski, a na stoliku rosyjska szklanka ze srebrną łyżką, esencji 3/4 szklanki, bo lubił pić bardzo mocną herbatę, a mając do dyspozycji samowar, do tej szklanki wodę co jakiś czas dolewał. Rzecz nieodzowna, to karty, układał pasjans nagminnie. Zaproszeni goście bardzo często widzieli go nie przy biurku, ale przy tym stoliku. Gabloty części poziomej dotyczą także innych osób odpowiedzialnych za tę niepodległość. Jest tu Dmowski, Daszyński, Witos, Korfanty i wielu innych żołnierzy, którzy współpracowali z Piłsudskim. Na wystawie znajdują się również popiersia zrobione z kitu pszczelego, metalu, a nawet drewna z wiśni. Są banknoty, monety, medale, czasopisma, a także obrazy.


K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB