Piątek, 20 maja 2022. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Poznaj artystów, którzy wkrótce nas odwiedzą

2019-11-20 09:00:00 (ost. akt: 2019-11-19 16:25:21)

Autor zdjęcia: msa.swiatowid.elblag.pl

Elbląg już w tym tygodniu stanie się artystycznym przystankiem dla grup pochodzących nie tylko z Polski, ale i spoza kraju. Przedstawiamy listę gości, którzy odwiedzą nas w dniach 21-23 listopada.

W roku 2019 r. wystąpią w Elblągu:

Studio teatralne Danko z Kaliningradu (Rosja) - “Bremscy muzycy”

Spektakl “Bremscy muzycy” w wykonaniu grupy teatralnej złożonej z osób z niepełnosprawnością intelektualną. Grupa od lat uczestniczy w Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie, Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych w Elblągu oraz festiwalach w Moskwie.

Książkowy Teatr Cieni„CYBERIADA”, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, filia nr 7 - „Dziewczynka z zapałkami” H.Ch. Andersen, „Bajki” Ezopa: „Paw i żuraw”, „Wilk i koza”, „Dąb i trzciny”

Teatr cieni to... jakieś czary. Kiedy na rozświetlonym tle pojawiają się ciemne sylwetki bohaterów, każda opowiadana historia wydaje się bardziej tajemnicza. Za pomocą prostych środków przekazu teatr ten dociera zarówno do młodszej, jak i do starszej widowni – niezwykle poetycki, a jednocześnie oszczędny wręcz symboliczny.

Znany w wielu rejonach świata i wykorzystywany w formie współczesnej, jak i tradycyjnej, gdzie lalki wykonywano ze skóry. Dziś najprościej zrobić je z papieru, więc przygotowanie spektaklu nie nastręcza wielu trudności. To właśnie ta prostota i magia sprawiły, że w bibliotece "Cyberiada" narodził się pomysł powstania teatru cieni, „Książkowego teatru cieni”. Książki, literatura jako element terapii znane są przecież nie od dziś, więc miejsce na spotkania z osobami niepełnosprawnymi było idealne. Wybór repertuaru też nie jest przypadkowy – to bajki, ale te, które nas czegoś uczą i pokazują, jacy jesteśmy lub jacy możemy być.

Zaczęliśmy od mądrych „Bajek” Ezopa, które mówią o zaufaniu, akceptacji i o naszych „wadach”, w których każdy może dostrzec zalety. Pokażemy też historię, która zawsze wzrusza nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia -„Dziewczynkę z zapałkami” Hansa Christiana Andersena.

Każdy z etapów – praca z tekstem, przygotowanie lalek, animowanie nimi – był dla uczestników ważny i sprawiał ogromną satysfakcję.

Zespół Książkowego Teatru Cieni składa się z 8 osób, które wchodzą również w skład Klubu Młodzieży Niepełnosprawnej działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu.


Teatr RECEPTA, Stowarzyszenie ECCE HOMO

Teatr działa od 5 lat i tworzy go grupa zwariowanych, pokręconych szaleńców, dla których Teatr stał się sposobem na życie oraz eksplozją swoich ukrytych emocji. Emocji, które są na tyle niebezpieczne, że odzwierciedlenie ich możecie Państwo oglądać, przeżywać i zagłębiać się w ich mroczną piękność. A tak naprawdę jest ucieczką od codzienności, bólu, samotności, która jest nieodzownym, a czasami jedynym, towarzyszem ich życia. Tegoroczny laureat Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych w Tczewie.

„Dopóki walczysz, jesteś Zwycięzcą”. Teatr plastyczny. Spektakl opowiada o Rodzinie, która zostaje wplątana w wir wojny, oraz o tym, jakie skutki ona za sobą niesie. Ukazujemy równocześnie odczucia po stronie osób oczekujących (Kobiet) na powrót mężów, synów oraz mężczyzn porozrzucanych w różne części świata w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym dla obu stron. Jednak nadzieja umiera ostatnia.

Grupa FreeDOM, Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne FEERIA

ESCAPE WORLD - spektakl zrealizowany w ramach projektu „FreeDOM – ku aktywności osób zagrożonych bezdomnością”

Nie wiadomo kto, nie wiadomo kiedy, zamknął ich w nie wiadomo czym, na nie wiadomo ile. Nie znają godziny, dnia tygodnia, miesiąca ani roku. Nie docierają do nich promienie słońca. Jedyne, co mogą odczuwać, to nieustający chłód. Aby się stamtąd wydostać, muszą zrobić COŚ… stawką w tej grze jest ich życie.

„Escape World” to wydarzenie z pogranicza teatru dokumentalnego i performance’u. To spektakl tym bardziej surrealistyczny, że oparty na faktach.Wspomnienia uczestników projektu „FreeDOM – ku aktywności osób zagrożonych bezdomnością”, zostały złożone w scenariuszową całość przez Mariusza Babickiego, a na scenę przenieśli je Małgorzata Polakowska i Przemysław Jurewicz. W bohatera tej historii - Jarosława, wcielają się wszyscy aktorzy. Jego tożsamość zbudowana jest z różnych głosów i różnych osobowości, które jednak w obliczu sytuacji, w której się znalazły, podejmują te same decyzje i kończą w tym samym miejscu.

Sekwencję scen spaja cytat: Musimy zrobić coś, co by od nas zależało, zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie należy do nikogo (St. Wyspiański - „Wyzwolenie”).

Grupa teatralna „Motyl”- Organizacja VILTIS, Kłajpeda, Litwa

Grupa działa od dziesięciu lat, przez ten czas zmieniają się jej członkowie. Aktorzy często angażują się w akcje społeczne i działania edukacyjne w szkołach na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnościami.


Grupa breakdance „Klaipėdoslakštutė"- Kłajpeda, Litwa

Grupę tworzą osoby z niepełnosprawnościami i terapeuci. W okresie ostatnich siedmiu lat wielokrotnie występowała na Litwie -Priekulė, Kretinga,Kowno, Juodkrantė, Raseiniai, Połąga i Wilno. Grupa występowała też w Polsce, Elblągu i Łotwie w Siguldzie. Blisko 60 koncertów.

Kompozycja choreograficzna „Park rzeźby" w Kłajpedzie.

Grupa warsztatowa „Ja i Ty – rodziMY”, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu

Grupa powstała w ramach warsztatów teatralno-filmowych realizowanych przez CSE „Światowid” w Elblągu we współpracy ze SOSW nr 2 podczas działań projektowych „Sztuka kontaktu”.

Grupę tworzą uczniowie ośrodka oraz ich rodzice. Efektem warsztatów prowadzonych przez Edytę Strumińską i Joannę Niemidomską jest etiuda filmowa zrealizowana przez Kubę Strumińskiego.


Zespół teatralno-muzyczny "A może...", Fundacja „Sprawni Inaczej” w Gdańsku

Zespół „A może…” powstał w 2009 roku z inicjatywy Tomasza Szwelnika, gdańskiego przedsiębiorcy, artysty i muzyka. Zespół „A może…’ to niezwykłe połączenie muzyki granej na żywo i teatru w wykonaniu osób niepełnosprawnych. Dzięki wsparciu Fundacji Sprawni Inaczej zespół „A może …” realizuje ambitne projekty artystyczne, aktywizując osoby niepełnosprawne, które pokazują, że można tworzyć razem, w radości pokonując bariery.


Wystawa fotografii Carstena Egevanga

Grenlandia to dla większości Polaków kraj daleki i egzotyczny. Fotografie duńskiego biologa Carstena Egevanga prezentujące naturę Grenlandii oraz życie jej mieszkańców, oddają charakter i urodę tej największej wyspy świata. Fotografie przedstawiają codzienne życie Inwitów z surową naturą w tle. Carsten Egevang jest fotografem, otrzymał nagrodę BBC dla najlepszego fotografa roku dzikiej przyrody. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Wystawa estońskiej ilustracji książkowej - „Od morza do gór”

Estonia jest krajem morskim, mającym długą linię brzegową i tylko kilka niewielkich wzgórz. Dlatego nie dziwi, że większość prac dotyczy właśnie morza, kryjącego się w nim życia i związanych z nim legend. Kuratorką wystawy jest jej pomysłodawczyni Viive Noor, estońska artystka. Na wystawie znajduje się 23 prac dziesięciu znanych estońskich ilustratorów: Katrin Ehrlich, Kadi Kurem, Anne Linnamägi, Regina Lukk – Toompere, Jüri Mildeberg, Viive Noor, Tiina Mariam Reinsalu, Catherine Zakip, Urmas Viik, Marja-Liisa Plats. Wystawa organizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie.

Warsztaty capoeiry

Capoeira Angola to sposób wyrażania siebie dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć, narodowość lub zdolności fizyczne. Wywodzi się z kultury afro-brazylijskiej, która łączy elementy zabawy, muzyki, tańca i sztuk walki. Autorskie warsztaty poprowadzą Kaisa Jaatinen i Nikolai Klix.


Szczegółowy program 13. edycji MSA znajdziecie tutaj.

CSE "Światowid"

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB