Niedziela, 14 sierpnia 2022. imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Weekend z kulturą: przegląd najciekawszych wydarzeń

2019-11-21 17:00:00 (ost. akt: 2019-11-21 12:24:36)

Autor zdjęcia: pixabay

Elbląg nie pozwala się nudzić! Nadchodzą nasze ulubione dni tygodnia, które naładują elblążan pozytywną energią. Listopad za chwilę się z nami pożegna, ale prezentowane poniżej wydarzenia sprawią, że ciężko będzie o nim zapomnieć.

Koncert Przybora Band
Kiedy: piątek 22.11 o 18
Przybora Band po raz pierwszy na żywo w Elblągu. Już o godzinie 18:00 na sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu zabrzmią autorskie kompozycje lidera zespołu, Jakuba Przyborowskiego. W repertuarze utwory w różnych stylach muzyki rozrywkowej.

Zespół Jakuba z powodzeniem wystąpił już na ogólnopolskim festiwalu "Mikstury Kultury" oraz wygrał przesłuchania dla zespołów studenckich, gdzie nagrodą był występ na "MEDyczno-MUZycznych" juwenaliach w Collegium Medicum. Przybora Band nagrał również autorski utwór na potrzeby Warszawskiej Szkoły Filmowej do jednej z filmowych etiud.

W programie muzyczna niespodzianka z udziałem wyjątkowych gości.
Wstęp wolny, istnieje możliwość nabycia cegiełki 10zł lub 20zł na rzecz rozwoju artystycznego zespołu.

Koncert legendarnego Proletaryatu
Kiedy: piątek 22.11 o 20

Proletaryat to zespół, którego nie trzeba przedstawiać znawcom polskiego rocka. Dla tych, którzy jeszcze o nich nie słyszeli, Proletaryat powstał w 1987 i uznawany jest dziś za jednego z najważniejszych wykonawców naszego kraju. Chłopaki grają punk rocka stylizowanego na tego rozbrzmiewającego z głośników w latach 70. W ich muzyce nie brakuje sprytnie wplecionych elementów hard core i metalu.
Legenda w składzie: Tomasz "Oley" Olejnik – śpiew (od 1987), Dariusz "Kacper" Kacprzak – gitara basowa (od 1987), Wiktor Daraszkiewicz – gitara (od 2008) i Robert "Mały" Hajduk – perkusja (od 1996) zagra w elbląskiej Mjazzdze już w piątek 22.11. Bilety możecie nabyć tutaj.

Dzień Pluszowego Misia w Bulaju
Kiedy: sobota 23.11 o 12
Biblioteka Młodego Czytelnika „Bulaj” przy ul. Zamkowej 1 zaprasza na Dzień Pluszowego Misia w bibliotece. Wstęp wolny.


Kochamy swoje misie, a one kochają nas. Ale gdzie na co dzień mieszkają – niedźwiedzie i inne zwierzęta? Co jest ich domem, jak wygląda ich łóżko, a jak kuchnia? Spróbujemy rozwiązać te i inne zagadki, korzystając ze znajdujących się w bibliotece książek o zwierzętach i przyrodzie –zapowiada pan Michał, który poprowadzi zajęcia w ramach projektu Para-buch! Książka w ruch!
Prosimy, aby dzieci zabrały na zajęcia swojego ulubionego pluszaka (nie musi to być pluszak miś).

Dzieci do lat 6 zapraszamy razem z opiekunami.

Obrazek w tresci

„Para-buch! Książka w ruch!” to nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania. Edycję pilotażową projektu „Para-buch! Książka w ruch!” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.

Tomasz Beksiński – pamiętamy
Kiedy: sobota 23.11 o 17

W sobotę, 23 listopada o godz. 17 odbędzie się spotkanie: „Tomasz Beksiński - pamiętamy (1999 – 2019)". W tym roku mija 20 lat od jego śmierci. Jeśli chcesz powspominać, porozmawiać i posłuchać muzyki new romantic, progressive i gothic rock – to zaproszenie dla Ciebie.

Spotkanie odbędzie się w biurze Sezam przy al. Grunwaldzkiej 2B (róg z Lotniczą – budynek Elzam obok Giełdy Elbląskiej). Planowany czas spotkania: do godz. 20. Uczestnictwo bezpłatne.

Program spotkania:
• Prezentacja nagrań z audycji Tomasza Beksińskiego, najrzadszych i unikalnych – z płyt CD (np. Rise and fall of a decade, Closterkeller z singla radiowego)
• quiz z wiedzy o życiu Tomasza Beksińskiego – z nagrodą! (książką, dla której mottem na karcie tytułowej jest: „Oszalałeś przez Tego, kogo kochasz”).
• pokaz zdjęć – tam mieszkał Tomasz Beksiński, czyli Służew nad Dolinką
• relacja ze spotkania z wieloletnim przyjacielem Tomasza Beksińskiego – informacje ciekawe i nieznane
• dyskusja ekspercka (w końcu każdy ma swoje doświadczenia…) – Kto bardziej cierpi: mężczyźni przez kobiety czy kobiety przez mężczyzn? Z odpowiedzią w polskich piosenkach…
• Czego by słuchał Tomasz Beksiński dzisiaj – możesz podzielić się swoim nagraniem (z krążka CD lub dostępnym w Spotify - z warunkiem: do 5 min./utwór).

Obrazek w tresci

Pomysł spotkania jest wynikiem osobistej fascynacji muzyką i postacią Tomasza Beksińskiego. To powoduje, że formuła jest otwarta i swobodna. A dzięki temu – mile widziane są osoby chcące przedstawić lub podzielić się czymś od siebie.
To wydarzenie dla miłośników, więc nikogo nie zaskoczy, że będzie cola – towarzysko niezbędna i wręcz symbolicznie obecna u Tomasza Beksińskiego.

Kontakt w razie zapytań: 600 600 434. A jeśli ktoś woli napisać: wademekum@list.pl

Upamiętnijmy osobę, która wpłynęła na nasze życie. Nieodwracalnie, nieprzemijająco, zmieniła je na zawsze. Do zobaczenia.

Koncert jubileuszowy z okazji 30-lecia chóru Redemptoris
Kiedy: niedziela 24.11 o 17:30
Chór Redemptoris działający przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu obchodzi 30 urodziny. Artyści zapraszają wszystkich do wspólnego świętowania podczas jubileuszowego koncertu, który odbędzie się w wyżej wspomnianej parafii przy ulicy Robotniczej 69.

Amatorski chór powstał w 1989, a jego założycielem jest Leszek Gosk. Zespół zrzesza utalentowanych elblążan. Chór współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu oraz z muzykami z Garnizonowej Orkiestry Wojsk Lądowych w Elblągu.

kk/Przybora Band/Biblioteka Elbląska/UM