Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

13 edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych za nami

2019-11-25 13:00:00 (ost. akt: 2019-11-25 10:02:43)
MSA 2019

MSA 2019

Autor zdjęcia: CSE "Światowid"

MSA jest wyjątkową płaszczyzną, która łączy artystów sprawnych i z niepełnosprawnościami, pochodzących z różnych stron świata. Wydarzenie sprzyja wymianie doświadczeń, wspólnemu spędzeniu czasu i dzieleniu się pasją do sztuki i tworzenia, bez podziałów i rozróżnień – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.

Impreza rozpoczęła się w czwartek 21.11 i trwała do soboty 23.11 włącznie, a w jej programie znalazły się spektakle, wernisaże, koncert, pokazy filmowe, warsztaty i happening plastyczny.

Dzień pierwszy rozpoczął się aż trzema różnymi warsztatami, które miały na celu pobudzić kreatywność i wyobraźnię uczestników. Dwa warsztaty Unikatowe breloki i Autorskie gadżety prowadzone przez Annę Duksztę i Paulę Załuską, przyciągnęły wszystkich tych, którzy chcieli się spróbować w pracach manualnych i własnoręcznie zrobić dla siebie pamiątki z tych wydarzeń. Kaisa Jaatinen i Nikolai Klix poprowadzili warsztaty z Capoeiry, które pomogły uczestnikom wsłuchać się w swoje ciało, spróbować wyrazić je, bez względu na wiek, płeć, narodowość czy warunki fizyczne.

Następnie uczestnicy imprezy zostali zaproszeni na interaktywny koncert Ani Brody, artystki specjalizującej się w muzyce instrumentalnej pochodzącej z okolic Warmii i Mazur. Uczestnicy najpierw sami próbowali swoich sił na instrumentach, na koniec wysłuchali koncertu Anny Brody.

O godzinie 17.15 odbyły się wernisaże w Galerii Nobilis; „Grenlandia” wystawa fotografii Carstena Egevanga i „Od morza do gór” będącą wystawą estońskich ilustracji książkowych, realizowanych we współpracy z Ambasadą Estonii w Polsce. I trzecia wystawa w holu na II piętrze Światowida. Białe plansze, na których uczestnicy Artystycznych Spotkań zapisują wszystko to, co przyjdzie im do głowy.

Zwieńczeniem intensywnego pierwszego dnia był koncert Mracina Spennera, który posiada jeden z najciekawszych męskich głosów młodego pokolenia. Wejściówki na wydarzenie rozeszły się błyskawicznie. Artysta został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, która poczuła jego energię i otwarte serce. Po koncercie nie obyło się bez spontanicznych uścisków, gratulacji, autografów.

Drugi dzień Międzynarodowych Spotkań Artystycznych stał pod znakiem spektakli teatralnych, przygotowanych przez uczestników spotkań. Były więc radość, śmiech, świetna zabawa, ale też i trochę stresu i niepokojów. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem? Czy nie zapomni się roli? Czy publiczności się spodoba? Wszystko poszło doskonale.

Teatr „Recepta” pokazał spektakl pt. "Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą". Pełne emocji i zaangażowania przedstawienie opowiadające o rodzinie, która zostaje wplątana w wir wojny, oraz o skutkach, jakie ona niosła za sobą. Kolejną propozycją był ambitny projekt artystyczny Zespołu „A może…” pt. "Jedziemy na teatry", aktywizujący osoby niepełnosprawne, pokazujący, że mogą one być pełnoprawnymi aktorami. Z kolei „Butterfly” to opowieść prezentowana przez teatr Viltis z Litwy, grupy działającej od dziesięciu lat, angażującej się społecznie i edukacyjnie. Książkowy Teatr Cieni zabrał nas w baśniowy świat czarów. Za pomocą prostych środków przekazu teatr ten dociera zarówno do młodszej, jak i do starszej widowni- niezwykle poetycki, a jednocześnie oszczędny, wręcz symboliczny. Kolejny teatr z Litwy to Grupa breakdance, która zaprezentowała wymagający i energetyczny taniec, który poruszył i rozentuzjazmował widzów. Przedostatnią propozycją była etiuda filmowa „Ja i Ty – rodzimy” zrealizowana przez Kubę Strumińskiego, w ramach warsztatów teatralno-filmowych realizowanych przez CSE „Światowid” w Elblągu, we współpracy z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu. Ostatnim przedstawieniem był spektakl „Bremscy muzycy” w realizacji Teatru z Danko z Kaliningradu. Grupa od lat uczestnicy w Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie, Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w Elblągu oraz festiwalach w Moskwie.

O 15:00 zaczęły się warsztaty, uczestnicy MSA kontynuowali rozpoczęte dzień wcześniej warsztaty z Capoeiry, które pozwoliły im lepiej poczuć swoje ciała. Nowymi propozycjami były warsztaty z improwizacji w ruchu, które były próbą poczucia współistnienia, wspólnoty, bycia razem. Natomiast warsztaty z tworzenia map marzeń to swoiste uchwycenie najskrytszych marzeń i pragnień oraz zamknięcia ich w jednym miejscu, by były łatwiejsze w realizacji.

Spotkanie panelowe miało na celu podsumowanie dwóch dni intensywnej pracy i zabawy, wymianę doświadczeń i propozycji, co do kolejnych spotkań. Brali w nim udział uczestnicy z Finlandii, Słowacji, Litwy i Polski. Zwieńczeniem dnia był występ zespołu „Szwagry” WTZ przy Stowarzyszeniu „Tacy sami”.

Ostatniego dnia miejsce miał happening plastyczny "Strefa twórczości". O 13 Grupa FreeDOM zaprezentowała spektakl pod tytułem "Escape Word". Od 14:30 trwały projekcje filmów dokumentalnych.

CSE "Światowid"/kk