Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wirtualny spacer po pochylniach Kanału Elbląskiego

2019-11-26 11:00:00 (ost. akt: 2019-11-26 10:01:33)

Autor zdjęcia: Krolina Król

Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny – to pięć pochylni, które stanowią unikatowy w skali światowej system pochylni na Kanale Elbląskim. W sezonie rejsy statkiem są oblegane przez turystów. Tym, którym nie udało się popłynąć, albo chcieliby przeżyć to jeszcze raz, naprzeciw wychodzi Regionalna Pracownia Digitalizacji, która zaprasza na wirtualny spacer szlakiem pochylni.

Regionalna Pracownia Digitalizacji jest pierwszym w województwie ośrodkiem digitalizującym w technice 3D zabytki regionu. Efekty cyfryzacji zbiorów w województwie warmińsko-mazurskim można oglądać na łamach strony cyfrowewm.pl. Jednym z ostatnich projektów wykonanych przez pracownię jest zdigitalizowanie pochylni Kanału Elbląskiego.

Pochylnie, to zespół urządzeń hydrotechnicznych i mechanicznych, które służą do przeciągania statków z dołu do góry i odwrotnie. Każda pochylnia składa się z urządzenia do przeciągania statków, maszynowni z kołem wodnym lub turbiną, rurociągu odprowadzającego wodę, kanału obiegowego oraz filarów kół linowych na dolnym i górnym stanowisku.

W zbiorach Regionalnej Pracowni Digitalizacji znalazło się miejsce na pochylnie Kanału Elbląskiego. Opisano wszystkie pięć pochylni. Każdą z nich można wirtualnie zwiedzić dzięki animacjom 3D oraz panoramie 360 stopni. A wszystko to na stronie: http://www.cyfrowewm.pl/obiekty/92/kanal-elblaski?fbclid=IwAR0tQ0eL3H2KU49HJb9Uh-NlDoL5qumabR9qvfrKwxt3nxRzMtRgDcHEqXA

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

K

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kanalowy #2824675 | 178.216.*.* 26 lis 2019 11:10

    A ten , jak mu tam? przekop Mierzei buduja??

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz