Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Czasami trzeba powiedzieć dość!

2019-11-26 19:41:41 (ost. akt: 2019-11-26 19:58:36)

Autor zdjęcia: Karolina Król

Senior – osoba starsza, która na emeryturze może w końcu odpocząć. Dzieci dorosłe, praca zawodowa skończona, sił już mniej. Niestety nie wszyscy na emeryturze mają spokój. Zdarza się, że najbliżsi okazują się prześladowcami. I takie sytuacje skłoniły Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej do zorganizowania konferencji pn. „Bezpieczny senior”.

- Osoby starsze często myślą, że nie powinny mówić, skarżyć się, a szczególnie zgłaszać problemu organom ścigania, żeby ich najbliżsi ponieśli z tego tytułu konsekwencje – mówiła Teresa Urban, pełnomocni prezydenta miasta ds. osób starszych. - Spotkałam się wielokrotnie z tym problemem. Przychodzą do mnie osoby starsze, ale w zasadzie tylko po to, żeby się wypłakać.

Jak zauważyła Teresa Urban, z danych statystycznych, które otrzymała z policji wynika, że wszystkie kampanie prowadzone w Elblągu na rzecz osób starszych przynoszą efekty. W 2016 roku osób powyżej 60 roku życia, które są wskazane jako doświadczone przemocą w rodzinie było 160 osób, w 2017 roku tych osób było 137, natomiast w 2018 roku – 118 osób.

- Wśród nas jest coraz więcej osób starszych, które potrzebują pomocy, które często nie mają bliskich kochający osób wśród siebie - mówiła Beata Kulesza, dyrektor MOPS. - Bardzo dziękuję organizacjom pozarządowym, panu komendantowi policji i wszystkim osobom, którym zależy na osobach starszych.


W trakcie konferencji rozstrzygnięto konkurs na najlepszą kampanię na rzecz seniorów. Wygrała Fundacja Elbląg, która nakręciła film przedstawiający przemoc wobec seniorów. - Coraz częściej spotykamy się z przemocą wobec seniorów – mówił Krzysztof Grablewski, prezes Fundacji Elbląg. - Dla części osób jest to norma, traktowanie w taki, czy inny sposób osób starszych. Chcemy pokazać, że dane zdarzenie jest przemocą fizyczną lub psychiczną.

K

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Katon M #2825118 | 83.9.*.* 26 lis 2019 20:19

    Temat sam w sobie bardzo ważny ..bezpieczeństwo osób starszych . Tyle tylko że nie zależy on wyłącznie od rodziny . Tysiące osób starszych uwikłały banki w podstępny proceder na "franka" i teraz wszyscy szukają tego "franka" i znaleźć tego sprawcy oszustwa nie mogą . Organy władzy publicznej wbrew art.76 Konstytucji , zupełnie straciły "go" z oczu a tysiące ludzi , obywateli tego kraju nadal jest okradanych. Na dodatek ..ze zdumieniem patrzymy jak to protoplaści, ojcowie "franka" czują się nie tylko bezkarni ...ale jeszcze posiedli władzę by "synek" mógł nadal kraść i czuć się bezkarny.To o jakim bezpieczeństwie rozmawiamy ..pytają Ci okradani seniorzy ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz