Wojska Obrony Terytorialnej gotowe do akcji [ZDJĘCIA]

2019-12-03 21:00:00(ost. akt: 2019-12-03 19:40:35)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W przypadku informacji dotyczącej zagrożenia, w ciągu zaledwie kilku godzin żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą na miejscu, by we współpracy z innymi jednostkami zadbać o bezpieczeństwo lokalnych społeczności.

Dziś (03.12) na terenie jednostki wojskowej w Braniewie odbyło się spotkanie ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego i przedstawicieli organów samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego z żołnierzami 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Celem spotkania było nie tylko poszerzenie wiedzy i świadomości organów samorządu terytorialnego w zakresie możliwości wsparcia przez 4 W-MBOT społeczności lokalnych w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze niemilitarnym, ale też integracja pododdziałów z podmiotami zarządzania kryzysowego. Warsztaty stanowią element projektu PARASOL, który przybliża samorządom i podległym im instytucjom możliwości współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej.

— Prezentujemy dziś sprzęt, którym dysponuje 43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie. To, co widzimy, jest gotowe do użycia w każdej chwili — mówił szeregowy Wojciech Andrearczyk. — Agregaty prądotwórcze, łodzie, pojazdy czterokołowe, samochody ciężarowe — jest to sprzęt, który w każdym momencie może wyjechać tam, gdzie będzie potrzebny. Maksymalny czas dotarcia to 12 godzin, ale tak naprawdę w ciągu 3-4 godzin jesteśmy w stanie zebrać odpowiednią liczbę żołnierzy i udzielać pomocy na wypadek klęsk żywiołowych, między innymi powodzi.

— Wojska Obrony Terytorialnej, w tym 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej oprócz przeznaczenia o charakterze militarnym mają wysokie zdolności do działań kryzysowych i ratowniczych. Cykl warsztatów PARASOL ma przygotować przedstawicieli kierowniczej kadry zarządzania kryzysowego szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego oraz służb, inspekcji i straży do efektywnego wykorzystania potencjału WOT-u w procesie zarządzania kryzysowego — informował podpułkownik Sławomir Bukacki, zastępca dowódcy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. — Jako Brygada dysponujemy w województwie dużym potencjałem ludzkim o wysokiej dyspozycyjności. Brygada w przyszłym roku osiągnie stan ilościowy ponad 3000 żołnierzy. Jesteśmy w całym województwie, posiadamy środki transportowe, łodzie, pontony, pompy wody, cysterny wody, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe, piły motorowe, dzięki czemu jesteśmy w stanie wspomóc lokalną społeczność podczas powodzi, podtopień, nawałnic czy też akcji poszukiwawczo-ratowniczych i likwidacji klęsk żywiołowych. Temu właśnie służą te warsztaty. Przedstawiliśmy dzisiaj nasze zdolności i wypracowujemy procedury współdziałania z samorządami i służbami. Zainteresowanie samorządów i służb państwowych naszym projektem jest wysokie, o czym świadczy frekwencja. Dzisiejsze warsztaty były prowadzone na tle taktycznym niebezpiecznego zjawiska, tzw. cofki na Kanale Elbląskim.

Na pytanie, co dla 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie jest największym powodem do dumy, Wojciech Andrearczyk odpowiada bez zastanowienia. — Najbardziej możemy się pochwalić ludźmi – naszymi żołnierzami. Każdy z nich jest odpowiednio przygotowany i jeżeli tylko padnie pierwsza informacja, że coś się dzieje – my już jesteśmy spakowani i gotowi do akcji. Największą wartością, którą mamy są niewątpliwie ludzie. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej już wiele razy pokazywali, że w ciągu 3-4 godzin ponad sto osób potrafi się zebrać i jechać na akcję.

Ochotnicy zgłaszają się do Wojsk Obrony Terytorialnej z różnych powodów, tym, co motywuje większość, jest patriotyzm i chęć niesienia pomocy. — Myślę, że to też okazja do tego, by się sprawdzić, by dać z siebie coś więcej — dodaje szer. Wojciech Andrearczyk. — Każdy może do nas wstąpić. Najbliższą okazję stanowić będą ferie zimowe z WOT.

kk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. OLa #2837691 | 77.111.*.* 18 gru 2019 22:48

    Czy terytiorialsi to takie amerykańkie zielone ludziki ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz