Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

IX sesja Rady Miejskiej w Elblągu: przyjęto budżet na 2020

2019-12-30 17:16:00 (ost. akt: 2019-12-30 17:17:21)
Elbląg

Elbląg

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Dziś (30.12) odbyła się ostatnia w tym roku sesja elbląskiej Rady Miejskiej. Radni przyjęli budżet na nadchodzący rok.

Głównym punktem dzisiejszego spotkania było głosowanie decydujące o przyjęciu budżetu na rok 2020. 6 radnych PiS wstrzymało się od głosów, przeciw opowiedział się radny niezrzeszony – Bogusław Tołwiński, 17 radnych zagłosowało na „tak”. Wśród nich byli radni KWW Witolda Wróblewskiego, Koalicji Obywatelskiej, SLD oraz PiS (Halina Sałata, Paweł Fedorczyk, Piotr Opaczewski). Przyjęty budżet zakłada dochody w wysokości ponad 694 mln zł i wydatki w kwocie ponad 700 mln 813 tys. zł. Na cele inwestycyjne przeznaczone zostanie 22 mln złotych.

Prezydent Witold Wróblewski już 15 listopada przekazując budżet przewodniczącemu Rady Miejskiej, mówił o tym, że należy on do bardzo trudnych. Wspominał, że wiele samorządów ma obecnie problemy finansowe w związku z mniejszymi finansami po wprowadzonych reformach, m.in. tych związanych ze zwiększeniem wydatków na oświatę. Prezydent przyznał, że prace nad zrównoważeniem budżetu nie były prostym zadaniem.

Podczas dzisiejszej sesji radni Prawa i Sprawiedliwości stwierdzili, iż nie powinno się obarczać rządu winą za złą sytuacją finansową miasta. Mówili, że taka sytuacja to wynik działania obecnych i poprzednich władz. – Od czasu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Elbląg rozwijał się na kredyt. W latach 2005-2014 wydaliśmy na inwestycje prawie miliard złotych, jednocześnie dług miasta wzrósł z 54 do ponad 340 milionów złotych. Sytuacja, z jaką zmierzymy się w 2020 roku i latach przyszłych musiała nadejść, to była kwestia czasu.

Radni PiS otwarcie przedstawili swoje zdanie na temat budżetu stwierdzając, że został on stworzony „bez pomysłu, bez pomysłu na rozwój, oszczędności i przyszłość”. Odnieśli się do kampanii wyborczej Witolda Wróblewskiego i zarzucili mu, że nie wypełnił składanych obietnic. – Nie ma radosnych dzieci, spełnionej młodzieży, szczęśliwych rodziców, zadowolonych pracowników, bezpiecznych seniorów i usatysfakcjonowanych mieszkańców.

IX sesję Rady Miejskiej w Elblągu możecie obejrzeć poniżej:


kk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB