środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Weekend z kulturą: przegląd najciekawszych wydarzeń

2020-01-23 17:00:00 (ost. akt: 2020-01-23 15:39:30)

Autor zdjęcia: pixabay

Dopiero weszliśmy w nowy rok, a przed nami już ostatni styczniowy weekend! Sprawcie, by nie było o nim tak łatwo zapomnieć. Zobaczcie propozycje najciekawszych wydarzeń, które wybraliśmy specjalnie dla was.

Giełda winyli i gadżetów muzycznych w Centrum Sztuki Galeria EL
Kiedy: piątek od 16

Winyle dla Ciebie i Matt'a Winyl'a, którzy mieli już okazję uszczęśliwiać elbląskich kolekcjonerów ponownie przybywają do naszego miasta.


Około godziny 18 zagra projekt muzyczny Macieja Olewniczaka - "Żuławy", będzie to jednocześnie publiczna premiera płyty "Horyzont".


O sztuce pisania w Dyskusyjnym Klubie Książki
Kiedy: piątek o 17

Filia nr 6 na ul. Słonecznej zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki i rozmowę o książce „Miasto Śniących Książek” autorstwa Waltera Moersa. To książka, którą powinien przeczytać każdy miłośnik książek!

Lubisz czytać książki i o nich rozmawiać? W każdej chwili możesz dołączyć do działających w bibliotece klubów DKK! Znajdziesz tu ludzi podobnych do Ciebie.

O książce z opisu wydawcy:
Arcydzieło, które powinien przeczytać każdy, kto kocha książki. Niezwykła powieść, która zachwyca młodzież i dorosłych, miłośników fantastycznych przygód i erudytów, przeraża i bawi, łączy wartką akcję z wyrafinowanymi aluzjami do klasyki literatury. Opowiada o wyprawie młodego pisarza-dinozaura do Księgogrodu, miasta, w którym książki są dla mieszkańców wszystkim, sensem życia i źródłem dochodu, niektóre jednak mogą także sprowadzić śmierć…


"Mayday" w Teatrze im. Sewruka
Kiedy: piątek o 10 i 19, sobota o 18
Obrazek w tresci

Mayday (Run for your wife)

Uznawana za jedną z najlepszych współczesnych komedii. Legendarna farsa Raya Cooneya grana niezliczone ilości razy na całym świecie od ponad trzydziestu lat. Niezmiennie wywołuje salwy śmiechu i bawi do łez wszędzie tam, gdzie się pojawi. W Polsce wystawiana od 1992 roku, reżyserii podejmowali się m.in. Wojciech Pokora czy Krystyna Janda. Teraz na deskach Teatru im. Aleksandra Sewruka w reżyserii Marcina Sławińskiego.

To komedia omyłek pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i ciętego żaru. Bohaterem jest londyński taksówkarz-bigamista, który wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch nieświadomych tego kobiet. Do czasu. Niespodziewany wypadek sprowadza na niego zainteresowanie policji. By ukryć prawdę wpada w komiczną spiralę kłamstw, z której wydawałoby się nie ma wyjścia. Czy rzeczywiście?

Autor: Ray Cooney • Przekład: Elżbieta Woźniak • czas trwania: 120 min/antrakt


Tribute to Maanam w Mjazzdze
Kiedy: niedziela o 20

Tribute to MAANAM to hołd dla jednego z najbardziej znaczących dla polskiej rockowej sceny muzycznej zespołów. To ukłon młodych muzyków w stronę znakomitej muzyki, a przede wszystkim wspaniałych tekstów Kory, które przez niemal 40 lat towarzyszyły Polakom w każdym wieku, i które na stałe wpisały się w ich serca.

Projekt nie stara się być kopią Maanamu, a próbą spojrzenia na znany od lat materiał z perspektywy młodego pokolenia. To nowe aranżacje zachowujące ducha oryginału, w których przeplata się buntownicza muzyka lat 80tych z nowymi brzmieniami i elementami wszelakich nurtów muzycznych. To próba wyciągnięcia ze znanych przebojów ich esencji, siły przekazu i przepuszczenia ich przez nowy pryzmat muzyczny.

Na scenie w towarzystwie znakomitych muzyków wystąpi Julita "Ziela" Zielińska wokalistka, instrumentalistka, kompozytorka, pedagog. Występowała na scenach takich jak Opener, Męskie Granie, Off Festival, Soundrive. Współpracowała między innymi z Grażyną Łobaszewską, Dick4dick, Sotei, Wojtkiem Pilichowskim, Johnem Mitko, Krzysztofem Ścierańskim.Zorganizowała wiele koncertów. Związana z wytwórnią Jazzboy, w kwietniu wydała swoją debiutancką Epkę EP1.

Tribute to Maanam zagrają dla Was:
Julita "Ziela" Zielińska - wokal
Hubert Baumann – gitara
Irek Kaczmar - gitara basowa
Jan Jarecki – instrumenty klawiszowe
Dariusz Mrozek – perkusja


kk/GEL/Teatr im. A. Sewruka/Mjazzga/Biblioteka Elbląska