środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Weekend z kulturą: przegląd najciekawszych wydarzeń

2020-01-30 17:00:00 (ost. akt: 2020-01-30 11:43:22)

Autor zdjęcia: pixabay

Jeszcze chwila, jeszcze moment i nadejdzie piątek, za którym tak tęskniliśmy. Przed nami pierwszy lutowy weekend, jak zawsze Elbląg nie pozwala swoim mieszkańcom na nudę. Sprawdźcie propozycje, które dla was wybraliśmy.

Planszówkowe zakończenie ferii w "Kostce"
Kiedy: piątek o 16

Obrazek w tresci

Filia nr 5 „Kostka” na osiedlu Zawada i Klub Planszówkowy Zawrót Głowy zapraszają w piątek, 31 stycznia, w godz. 16.00-20.00 na rozgrywki gier planszowych. Wstęp wolny.

Zabierz kogo chcesz i przyjdź do Kostki pograć.
Dobra zabawa i doborowe towarzystwo gwarantowane!

Ghost Guest | Arek Czernysz Trio w Galerii EL
Kiedy: piątek o 20

Zespół powstał pod koniec 2016 roku w Gdańsku. Współtworzą go muzycy młodego pokolenia, którzy dzięki połączeniu możliwości wyrazowych akordeonu z jazzową sekcją rytmiczną wypracowali własne, niepowtarzalne brzmienie. Wszyscy są absolwentami katedry Jazzu i Muzyki Estradowej w Gdańskiej Akademii Muzycznej.

Arek Czernysz Trio wykonuje autorskie kompozycje utrzymane w stylistyce muzyki jazzowej i filmowej. W kwietniu 2019 roku na Forum Przemysłu Koncertowego
KYIV MUSIC DAYS w 32JazzClub w Kijowie miała miejsce premiera debiutanckiego albumu zespołu pt. “Breath”. Muzyka została odebrana bardzo pozytywnie zarówno przez publiczność jak i krytyków muzycznych.

Zespół został doceniony na krajowych i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach, a największym osiągnięciem jest zajęcie I miejsca w 42 Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym "Citta di Castelfidardo" we Włoszech w kategorii jazz music. Jest to największy tego typu festiwal akordeonowy na świecie.

Arek Czernysz - akordeon, kompozycje
Filip Arasimowicz - kontrabas
Antoni Wojnar - perkusja

Cabaret w Teatrze im. A. Sewruka
Kiedy: piątek o 19, sobota o 18, niedziela o 17

Obrazek w tresci

Pogoda nie rozpieszcza. Kto w weekend planował nastrojowy wieczór pod kocem, może najpierw rozważy opcję, która będzie gwarancją niezapomnianych wrażeń. Bez koca, ale w wygodnym fotelu, możecie przenieść się do berlińskiego Klubu Kit Kat. Miłość na tle przewrotów politycznych, orkiestra na żywo, fantastyczne kostiumy, śpiew i taniec. Ale także sporo refleksji i wzruszeń. Taki właśnie jest "Cabaret" w Teatrze Sewruka w Elblągu.

Akcja rozgrywa się w 1931 roku w Berlinie. Naziści dochodzą do władzy. Tymczasem akcja koncentruje się na życiu nocnym w obskurnym klubie Kit Kat Klub i kręci się wokół amerykańskiego pisarza, Cliffa Bradshawa i jego miłosnej relacji z angielską tancerką kabaretową, Sally Bowles. Równocześnie jesteśmy świadkami dramatycznej historii dwojga dojrzałych kochanków, którym okrutna rzeczywistość nie pozwoli na miłość. W Klubie Kit Kat toczy się beztroskie życie, przepełnione bezwstydną zabawą i tańcem, w tym samym czasie na ulicach berlina narasta złowrogi, brunatny klimat. Nocny klub staje się metaforą złowieszczych wydarzeń politycznych, które narodzą się w późnych Weimarskich Niemczech. Tymczasem zabawa trwa...

Transmisja The Met Opera w Kinie Światowid
Kiedy: sobota o 18:55

Obrazek w tresci

Sobotni wieczór z operą to propozycja nie tylko dla znawców. To również świetna możliwość dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z The Met Opera. Napisy w języku polskim ułatwią rozumienie przedstawienia, a w czasie przerw pomiędzy aktami, kamera zajrzy za kulisy przedstawienia, dając możliwość zobaczenia „od kuchni” całego wydarzenia.

Tym razem zobaczymy „Porgy and Bess”, z muzyką George'a Gershwina, do której libretto napisali Edwin DuBose Heyward, jego żona Dorothy Heyward i Ira Gershwin. Jest to historia czarnoskórych mieszkańców osiedla Catfish Row w Charleston w Karolinie Południowej, które pełne są przemocy i dramatycznych zwrotów akcji. Piękna Bess, po aresztowaniu jej ukochanego Crowna, oddaje się pod opiekę zakochanego w niej biednego kaleki Porgy’ego. Okaże się, że w imię miłości inwalida zdolny jest i do zbrodni, i do największych poświęceń.

Nene Heroine - "Total Panorama" w Mjazzdze
Kiedy: sobota o 20

Nene Heroine to zespół poruszający się w stylistyce jazz/psyhodelic rock. Debiutancki album "Total Panorama" został wydany przez niezależne trójmiejskie wydawnictwo Alpaka Records, zawiera siedem zróżnicowanych kompozycji, które dosłownie zabierają słuchacza w psychodeliczny ''trip''. Muzyka Nene Heroine to mikstura analogowych brzmień, dubu, post-rocka, improwizacji oraz komunikatywnych melodii wykonywanych przez grupę wybitnych muzyków.

Band:
Peter Stanley Chester - tenor sax
Michael Zismann - electric guitar
Simon Burns - keys
Tony Sadeky - electric bass
Stan Corazon - drums

kk/Teatr im. A. Sewruka/GEL/Mjazzga/Biblioteka Elbląska/Światowid