Ruiny kościoła w Ławkach [ZDJĘCIA]

2020-02-03 17:00:00(ost. akt: 2020-02-03 14:08:42)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Kościół w miejscowości Ławki, która znajduje się w powiecie braniewskim, zbudowano w połowie XIV wieku. W 1945 roku, w wyniku ostrzału sowietów kościół uległ zniszczeniu. Zostały tylko zewnętrzne mury, które stoją do dziś.
Kościół został zbudowany w stylu gotyckim. W czasach przedreformacyjnych był podporządkowany pod archiprezbiteriat w Elblągu, a od czasów Reformacji podlegał kościołom w Nowicy i Wilczętach, jako kościół filialny. W okresie późniejszym, aż do 1945 r. pod kościół w Ławkach podporządkowano jako filię kościół w Starym Siedlisku. Jak podają źródła, kościół w Ławkach i w Starym Siedlisku są do siebie nieco podobne.

W publikacji Lecha Słodownika na temat Ławek którą opublikowana na łamach Głosu Pasłęka czytamy, że kościół „zbudowano na rzucie prostokąta, z fundamentem z kamieni polnych i cegły o wiązaniu gotyckim. Wejście i zakrystia znajdowały się w części południowej nawy. Natomiast w północnej części nawy znajdowała się krypta, gdzie chowano zmarłych członków rodu von und zu Dohna-Lauck. Kościół nie miał przypór wzmacniających mury boczne, a wewnątrz znajdował się płaski sufit. Wieża do wysokości dachu kościoła była z cegły, a następnie drewniana. Były w niej dwa dzwony, których dźwięk przedostawał się przez otwory – okienka. Na wieży znajdowała się tzw. wiatrówka dachowa z blachy, z herbem Dohnów i datą: 1775. Od północnej i południowej strony miała zegar, z czarnym cyferblatem i jasnym wskazówkami. Wschodni szczyt kościoła (od strony ołtarza) był jego najcenniejszą i najpiękniejszą częścią, miał pięć pionowych – otynkowanych, wąskich blend, wspierany przez przypory. Były także blendy okrągłe i nadstawki (nadbudówki).”

Jak pisze dalej Lech Słodownik, „pod koniec stycznia i na początku lutego 1945 r. w okolicy toczyły się ciężkie walki i w wyniku ostrzału sowieckiej artylerii z kierunku Młynar, tutejszy kościół uległ częściowemu zniszczeniu. Ocalały tylko mury zewnętrzne, wspomniany szczyt wschodni oraz mury wieży. Uległo zniszczeniu również całe wyposażenie kościoła, chociaż według niektórych mieszkańców ołtarz główny zachował się jeszcze po wojnie, a następnie został prawdopodobnie wywieziony do m. Ruda w Rzeszowskiem, skąd przybyli pierwsi powojenni, polscy mieszkańcy Ławek.”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ruin.


Źródło: https://www.glospasleka.pl/artykuly/l-a-w-k-i,a,16436.html

oprac. K

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wiatr we włosach i komary w zębach. #2861641 | 109.241.*.* 4 lut 2020 09:45

    W tym roku jadę motocyklem "Szlakiem pałaców Dohnów ".

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz