Strażacy podsumowali rok [ZDJĘCIA]

2020-02-05 16:43:23(ost. akt: 2020-02-05 16:43:56)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Dziś w komendzie elbląskiej straży pożarnej odbyło się roczne podsumowanie działań strażaków. – Działania naszych strażaków są prowadzone w sposób naprawdę profesjonalny, z pełnym oddaniem, za co im serdecznie dziękuję – mówił komendant st. kpt. mgr inż. Łukasz Kochan.

- Straż Pożarna ma ogrom działań. Działamy w kierunku bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców – mówił st. bryg. mgr inż. Bogdan Wierzchowski, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP. – Komenda w Elblągu działań ma dużo więcej, ponieważ trwa budowy nowej komendy, a za tym idzie bardzo dużo pracy i wysiłku, żeby ta inwestycja pomyślnie się zakończyła.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej składa się z Komendy Miejskiej, dwóch Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Elblągu oraz jednej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pasłęku. Obecnie każdej doby w Jednostkach Ratowniczo – Gaśniczych w Elblągu oraz w Pasłęku służbę pełni 30 strażaków.

W 2019 roku do służby przygotowawczej przyjęto 14 osób, natomiast ze służby odeszło 7 funkcjonariuszy.

W ubiegłym roku miało miejsce 586 pożarów z czego dwa zaliczono do pożarów dużych. Dużym pożarem był pożar stodoły w miejscowości Aniołowo. W działaniach ratowniczo – gaśniczych udział brało 5 zastępów PSP i 6 zastępów OSP. Łącznie uczestniczyło 46 ratowników. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Przyczyną pożaru było uderzenie pioruna. Straty wyniosły 500 tyś. zł.

Do pożarów średnich zaliczono pożar lasu w miejscowości Warszewo. W działaniach ratowniczo – gaśniczych udział brały 3 zastępy PSP i 6 zastępów OSP. W działaniach łącznie uczestniczyło 38 ratowników. W zdarzeniu jedna osoba została poszkodowana. Przyczyna pożaru nieustalona. Powierzchnia pożaru 2,5 ha.

Strażacy interweniowali także w sprawach czadu. W 2019 r. łączna liczba interwencji związanych z tlenkiem węgla wyniosła 71 z czego 5, to interwencje na obszarze Elbląga.

W minionym roku ofiar śmiertelnych w zdarzeniach było 27. Podczas pożarów nikt nie zginą. Te wspomniane 27 osób, to ofiary w miejscowych zagrożeniach, z czego w 17 przypadkach policja pomagała w otwarciu mieszkań.

Obecnie na terenie miasta Elbląg i powiatu elbląskiego działa 14 jednostek OSP zarejestrowanych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i 33 jednostki OSP poza systemem.

W 2019 roku przeprowadzono 5 szkoleń dla strażaków OSP, które ukończyło 77 ochotników. W komorze dymowej przeprowadzono ćwiczenia i testy dla 298 członków OSP z terenu 5 powiatów. W ubiegłym roku odbyły się także 3 ćwiczenia Komendanta Miejskiego PSP,
m.in. na terenie Browaru Grupy Żywiec.

Łącznie skontrolowano 224 obiekty, w których stwierdzono 210 nieprawidłowości. W 2019 roku wszczęto 9 postępowań na wniosek mieszkańców. Skargi dotyczyły głównie naruszenia przepisów przeciwpożarowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w tym min.: złego stanu technicznego oraz utrudnionego dostępu do przewodów kominowych, składowania materiałów palnych na nieużytkowych poddaszach.

W 2019 roku zajęto 52 stanowiska w sprawie zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym, m.in. CASTORAMA, ul. Żuławska, magazyn wyrobów gotowych Browar Elbląg, czy „Dom pod cisem” Centrum Integracji Społecznej.

W 2019 roku zakończono roboty budowlane w zakresie Etapu I budowy nowej komendy (zakres podstawowy w kwocie 10 931 558 zł).

W ramach projektu „USPRAWNIENIE RATOWNICTWA NA DROGACH – ETAP IV” zakupiono dla KM PSP w Elblągu dwa samochody - GBA 3/24/4 wartość ok. 1 075 020 zł oraz GCBA 8,9/65 wartość ok. 1 182 768 zł.

Budżet Komendy za 2019 rok wyniósł 25 305 187 zł.

Każda z jednostek ma swoje potrzeby. W przypadku JRG 1 jest to wymiana przewodów w zestawach urządzeń hydraulicznych o wartości 40 tyś zł. oraz poduszki pneumatyczne o wartości 35 tyś zł. JRG 2 potrzebuje łodzi ratowniczej wraz z osprzętem o wartości ok. 700 tys. oraz samochodu lekkiego ratowniczo-rozpoznawczego o wartości ok. 180 tyś. JRG 3 Pasłęk natomiast potrzebuje samochodu SLKw - lekki kwatermistrzowski o wartości około 150 tyś.

K