Niedziela, 26 września 2021. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Nie mają zamiaru poddać się bez walki

2020-02-10 17:00:00 (ost. akt: 2020-02-10 13:58:43)
Strajk informacyjny - kobiety kontra ZUS

Strajk informacyjny - kobiety kontra ZUS

Autor zdjęcia: kk

Po styczniowym niemym proteście kobiet oburzonych działaniami ZUS nadszedł czas na kolejny ruch. Dziś (10 lutego) odbył się ogólnopolski informacyjny strajk ulotkowy.

Kobiety z całego kraju, w tym także w Elblągu, wyszły nie tylko przed oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale wszędzie tam, gdzie mogły informować innych o działaniach ZUS, które są według nich niesprawiedliwe.
— Początkowo skupiałyśmy się jako przedsiębiorcze matki prowadzące działalności gospodarcze, jednak problem okazał się dużo szerszy i obejmuje również kobiety na etatach oraz wchodzi w kolejne grupy społeczne. Dlatego zależy nam, żeby o problemie dowiedziało się jak najwięcej ludzi, ponieważ może dotknąć on każdego — podkreśla Daria Dirks-Koźlik z Elbląga.

Piątego lutego odbyło się w Sejmie spotkanie, na którym nękane przez ZUS kobiety opowiedziały o swoich problemach. Jak się okazuje, Lublin, Elbląg, Bielsko-Biala, Siedlce, Legnica i Radom to miasta, w których według nich ZUS prowadzi najwięcej kontroli. Działania organu łączy jeden schemat — dopóki kobiety odprowadzają składki, nawet te wyższe, wszystko jest w porządku. Problemy zaczynają się, gdy ZUS ma wypłacić zasiłek chorobowy lub macierzyński.

— Nie mam zamiaru poddać się bez walki – mówi jedna z protestujących elblążanek, której ZUS początkowo zarzucał fikcyjność prowadzonej przez nią działalności. — Jestem konstruktorem budowlanym, przekazałam 200 stron dokumentów poświadczających, że firma faktycznie funkcjonuje — dodaje. Po tym, jak sprawa zakończyła się dla niej pomyślnie, nadeszła kolejna informacja. ZUS twierdzi, że niewłaściwie wykorzystywała zwolnienie lekarskie i nakazuje zwrot pieniędzy. — Próbuję się dowiedzieć, jaka jest podstawa prawna działania ZUS, ale do tej pory nie dostałam żadnej odpowiedzi — podsumowuje kobieta.

kk

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tam gdzie drwa rąbią #2866194 | 82.177.*.* 11 lut 2020 09:21

  wióry lecą. Znam parę "przedsiębiorczych matek" które zakładały działalność działalnośc gospodarczą :) opłacały 1, 2 góra 3 składki do zusa, że były w ciąży szły na zwolnienie które trwało całą ciążę i macieżyński, nic dziwnego, że w całym bałaganie "oberwie się" czasami niewinnej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Sara #2865866 | 37.248.*.* 10 lut 2020 18:04

   Organizacja przestępcza pralnia pieniędzy. Sędziowie nie płacą ZUS wiec w ich interesie jest orzekanie przeciwko płatnikom a nie przeciwko ZUS owi który łamie prawo. Sądzę się z ZUS od 7 lat, przeciwko mnie ZUS skierował do sądu OŚMIU pełnomocników- takie są bogate łajz*. Oczywiście za nasze pieniądze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz