Poniedziałek, 18 października 2021. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wytną ponad setkę drzew w Pasłęku. Zastępczych nasadzeń nie będzie…

2020-02-12 12:00:00 (ost. akt: 2020-02-12 16:49:20)

Autor zdjęcia: źródło: Google Maps

Władze Pasłęka otrzymały zgodę na wycięcie ponad 160 drzew z terenu Wzgórza Zamkowego. Jak zapewniają, w krajobrazu miasta znikną te chore, suche, zagrażające bezpieczeństwu ludzi. A co za tym idzie, decyzja nie przewiduje nakazu dokonania nasadzeń kompensacyjnych.

Pod koniec stycznia władze Pasłęka otrzymały decyzję starosty elbląskiego zezwalającą na usunięcie z terenu Wzgórza Zamkowego 161 drzew. Jak wyjaśnia burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, to efekt sporządzonej pod koniec 2018 roku inwentaryzacji dendrologicznej zieleni wysokiej rosnącej na wzgórzu oraz złożonego, wniosku o usunięcie "drzew słabych, chorych i przygłuszonych, a także drzew należących do młodego podrostu w celu oczyszczenia drzewostanu".

Jak się okazuje, zdobyć to pozwolenie nie było łatwo.

— Długi czas oczekiwania na wydanie powyższej decyzji, był efektem sporu kompetencyjnego, który powstał pomiędzy starostą elbląskim a Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków — wyjaśnia gospodarz Pasłęka. — Naczelny Sąd Administracyjny wskazał ostatecznie starostę jako organ właściwy w sprawie.

Jak dodał, wraz z inwentaryzacją został przygotowany również kosztorys inwestorski określający nakład finansowy na poszczególne prace, w tym m.in. ścinanie drzew w warunkach utrudnionych, ręczne karczowanie oraz wywiezienie materiałów z wycinki.

— Po otrzymaniu decyzji gmina Pasłęk rozpoczęła przygotowanie do wyboru wykonawcy na realizację zadania — dowiadujemy się w pasłęckim magistracie. — Z uwagi na wymóg zawarty w przedmiotowej decyzji, tj. wykonywanie prac poza okresem lęgowym ptaków, termin rozpoczęcia prac przewiduje się na drugą połowę października 2020 roku.

W zakres prac wchodzą także cięcia pielęgnacyjne i konserwacyjne drzew rosnących w alei przy murach obronnych.

— Całość zaplanowanych prac pozwoli na częściowe odsłonięcie murów okalających zamek i przyzamcze, przy jednoczesnym zachowaniu wystawy zbocza gwarantującego zachowanie stabilności skarp — zapewnia Śniecikowski. — Powyższe zadanie jest kontynuacją prac rozpoczętych w roku 2018, kiedy to przeprowadzono oczyszczenie wschodniej skarpy Wzgórza Zamkowego w ramach realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Wykonanie ciągu pieszego łączącego Młyńskie Przedmieście ze Wzgórze Zamkowym Gęsia Szyjka od ul. Augustyna Steffena w Pasłęku”.

Tymczasem mieszkańcy miasta dopytują, co dalej?

— Jest zezwolenie, i dobrze, wycinka jest zgodna z prawem — mówi pan Krzysztof. — Ale w zamian chyba wypada nasadzić tyle nowych drzew, ile wycięto?

Niekoniecznie… Jak wyjaśnia nam burmistrz Śniecikowski, "nasadzenia zastępcze dotyczą sytuacji potrzeby wyrównania szkód dokonywanych w środowisku poprzez realizację przedsięwzięcia i potrzeby zachowania walorów krajobrazowych".

— Przecinka drzewostanu pasłęckiego Wzgórza Zamkowego takich następstw, wymagających kompensacji przyrodniczej, nie rodzi — stwierdził gospodarz miasta. — Decyzja nie przewiduje nasadzeń kompensacyjnych, gdyż wskazana w decyzji wycinka drzew ma charakter zabiegu hodowlanego, pielęgnacji drzewostanu i jest konieczna z samej istoty tego zabiegu. W związku z tym, że jak stwierdza wydana decyzja, drzewa rosną w zbyt dużym zwarciu, drzewa wykazują zły stan zdrowia, a inne to wiatrołomy i nadmierne pochylone, co rodzi zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i mienia - wyjaśnił.

Łukasz Razowski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wyd #2867497 | 185.212.*.* 13 lut 2020 01:44

  To jest wlasnie naplywowa powojenna wladza, rozebrac zamek, kamienice na cegly do warszawy, wyciac sadzone naszymi rekami drzewa a zamiast tego pozwolic deweloperom ich bohomazy stawiac a w co drugim miescie karlowate jarmarczne budy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. noidobrz #2867485 | 88.156.*.* 13 lut 2020 00:04

   no i dobrze, nawet bardzo dobrze - może to Niemcy a może nawet komuniści sadzili? wyplenić w pień!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. drwal #2867345 | 176.221.*.* 12 lut 2020 19:27

   Beton zamiast zieleni wśród szarorządów to teraz prawie norma.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. te autostrady też niepotrzebne #2867266 | 77.111.*.* 12 lut 2020 17:03

   ile lasów wycięli przez te zasrane drogi i komu to ? tylko smog z tych kopciuchów i jadą

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)