10 rzeczy, których nie wiesz o... kotach!

2021-02-17 12:00:00(ost. akt: 2021-02-07 10:15:44)

Autor zdjęcia: pixabay

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Wszyscy, którzy mieli do czynienia z tymi niezwykłymi zwierzętami, wiedzą, że bez trudu potrafią skraść każde serce. Jest jednak mnóstwo informacji o naszych kocich przyjaciołach, o których nawet najbardziej oddani właściciele nie mają pojęcia. Wybraliśmy dla was kilka z nich.

1. Koty przesypiają 70% swojego życia


Czy wy też zazdrościcie czasami swoim futrzastym podopiecznym tego, że zawsze mają wystarczająco dużo czasu na sen? Kogo nie rozczula widok wylegującego się na słońcu kociaka? Jak się okazuje, koty śpią średnio aż 16 godzin na dobę! Lenistwo? Skądże! Ma to związek z pochodzeniem genetycznym. Na wolności koty są drapieżnikami, które muszą ścigać zdobycz, jeśli chcą się najeść. Pochłania to dużo energii, dlatego poświęcały też sporo czasu na sen, aby zaoszczędzić siły na polowanie. Chociaż koty domowe nie muszą już polować, ich zachowanie pozostało takie samo.

2. Mózg kota jest w 90% podobny do ludzkiego


Wiele osób zgodzi się, że psy są bardzo inteligentne. Pomagają funkcjonariuszom policji, mogą nauczyć się wielu poleceń, są niezastąpionymi przewodnikami niewidomych. Mamy jednak dobrą wiadomość dla miłośników kotów. Ich mózgi są w rzeczywistości bardziej złożone niż te należące do psów. Koty mają dość małe mózgi, stanowią zaledwie 0,9 procent ich masy ciała, ale są bardzo złożone, a ich struktura jest w 90% podobna do naszych! Koty mają więcej neuronów niż psy, a ich kora mózgowa jest bardziej złożona. Koty mają również niezłą pamięć, która pozwala im uczyć się i wykorzystywać zdobytą wiedzę w życiu codziennym. Co ciekawe, mruczki pamiętają ludzi i zwierzęta, które spotkały w przeszłości.

3. Kocie nosy są wyjątkowe


Nos twojego kota może wyglądać podobnie jak nos innych członków jego kociej rodziny, ale w rzeczywistości ma własne wyraźne oznaczenia. Odciski kocich nosów są tak unikalne, jak linie papilarne człowieka!

Obrazek w tresci

4. Koty wydają z siebie około 100 różnych dźwięków, a psy tylko około 10


Syczą, miauczą, mruczą, a każdy wydany przez nie dźwięk może występować w dziesiątkach wariantów. Dla porównania psy mogą wydawać tylko 10 różnych dźwięków. Koty mogą również komunikować się poprzez mowę ciała, gryzienie, sygnały zapachowe i interakcje.

5. Kocie wąsy pełnią wiele ważnych funkcji


Wibrysy pokryte są komórkami nerwowymi i naczyniami krwionośnymi, które pozwalają kotom badać otaczający je świat. Wąsy pomagają między innymi w poruszaniu się w ciemnościach, potrafią też wyczuć zmiany ciśnienia i najmniejszy ruch wykonany przez potencjalną ofiarę.

6. Mruczenie leczy


Mruczenie kota domowego ma częstotliwość od 25 do 150 herców. Jest to częstotliwość, z którą mięśnie i kości najlepiej rosną i naprawiają się same. Od lat wiadomo też, że także niskie frekwencje dźwięku wspierają procesy leczenia mięśni, kości i ścięgien.

7. Miauczeniem komunikują się tylko z człowiekiem


Koty używają miauczenia tylko do rozmowy z ludźmi, a nie ze sobą. Jedyny wyjątek, kiedy miauczą, aby komunikować się z innymi kotami, stanowią kocięta, które miaucząc, sygnalizują matce swoje potrzeby.

Obrazek w tresci

8. Mleko nie jest dla nich dobre


Widok kota pijącego mleko z miseczki nie jest obcy nikomu, ale czy naprawdę powinniśmy serwować je naszym mruczącym przyjaciołom? Pomimo zdjęć kotów, które szczęśliwie piją mleko ze spodków, badania wskazują, że koty nie tolerują laktozy i powinny całkowicie jej unikać.

9. Rekord należący do najdłużej żyjącego kota jest naprawdę zaskakujący


Znana ze swojej długowieczności kotka Creme Puff z Austin w Texasie dożyła imponującego wieku 38 lat i 3 dni. To właśnie do niej należy rekord długości życia kota domowego.

10. Węch jest ich najsilniejszym zmysłem


Węch jest u kota najsilniejszym zmysłem i to głównie na nim polegają identyfikując ludzi i przedmioty. Węch kotów jest aż 14 razy lepszy niż u człowieka!Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. trol warmiński #2870480 | 79.185.*.* 17 lut 2020 22:43

  Jeszcze nie widziałem , żeby właściciel kota przyprowadził swojego zwierzaka na smyczy i kot nawalił na trawniku pod oknem , a właścicieli psów w podobnej sytuacji widuję nader często .

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Koska #2870379 | 37.47.*.* 17 lut 2020 20:30

  Kocham koty akceptuję je w całości, mam ich... kilka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Filemonek #2870352 | 5.174.*.* 17 lut 2020 19:52

   MAM dwa koty są wspaniałe i kochane

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz