Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Weekend z kulturą: przegląd najciekawszych wydarzeń

2020-02-20 17:00:00 (ost. akt: 2020-02-20 09:59:27)

Autor zdjęcia: pixabay

Pogoda wyjątkowo nas ostatnio rozpieszcza. Może dlatego z jeszcze większym niż zwykle utęsknieniem czekamy na koniec tygodnia. Wreszcie, wielkimi krokami, nadchodzi weekend! Sprawdźcie najciekawsze wydarzenia kulturalne, które dla was wybraliśmy.

Afrykańskie opowiadania Albińskiego w DKK
Kiedy: piątek o 17

Obrazek w tresci

Filia nr 6 na ul. Słonecznej zaprasza w piątek, 21 lutego, o godz. 17.00 na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki i rozmowę o książce "Antylopa szuka myśliwego" Wojciecha Albińskiego. Wstęp wolny.

"Antylopa szuka myśliwego" to zbiór opowiadań afrykańskich Wojciecha Albińskiego. Dwa poprzednie "Kalahari" oraz "Królestwo potrzebuje kata" zyskały wysoką ocenę czytelników i krytyki literackiej.

Więcej informacji:
Filia nr 6
ul. Słoneczna 29-31
tel.: (55) 625 60 80/81

Sergiej Kriuczkow w Mjazzdze
Kiedy: piątek o 20

Sergiej Kriuczkow – w jednej osobie trębacz, wokalista, solista, lider i kierownik artystyczny sekstetu Riverboat Ramblers Swing Orchestra. Jest także aktorem filmowym. Brał udział w wielu produkcjach, z których wymieńmy tylko kilka: „Syberiada Polska” Janusza Zaorskiego, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego czy „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego, gdzie zagrał Leonida Breżniewa.

Niewątpliwym atutem Sergieja jest charakterystyczny głos o niezwykłej barwie, dzięki któremu publiczność nadała mu przydomek „Biały Luis Armstrong”. Na elbląskiej scenie wystąpi w programie solowym, który znalazł się na jego płycie pt. „Songs About The Moon”. Usłyszą Państwo najpiękniejsze piosenki o księżycu ubrane w muzykę swingową i jazz.

Fertile Hump, Magnificent Muttley i Birds No Fly w Mjazzdze
Kiedy: sobota o 19:30

Ach, FERTILE HUMP – mawiają, że byliby jak White Stripes gdyby Jack White umiał śpiewać i dysponował głosem Janis Joplin. Umiłowane mordeczki ze znienawidzonej przez wszystkich Warszawy. Grają smutno, grają wesoło, czasami nic nie grają tylko plotą jakieś śmieci przez mikrofon. Tak czy na wznak to jeden z tych zespołów, który zawsze warto zobaczyć, ponieważ co raz to psuje im się sprzęt – no a kto nie lubi popatrzeć z wyższością na czyjąś porażkę?

A może pamiętacie taki zespół MAGNIFICENT MUTTLEY? My też nie. Ściema. Tych wariatów się po prostu nie da zapomnieć. Powiedziałbym, że głównie za sprawą tego co grają, ale prawda jest taka, że głównie za sprawą gigantycznej mątwy, którą wożą ze sobą na koncerty. Must see. Ściema, nie ma żadnej mątwy. Są tylko świetne piosenki. A żeby chłopaki się zażenowali czytając to - należy dodać jeszcze, że to naprawdę mocne rockowe granie z pazurem.

No cóż, los chciał żeby na tym gigu zagrał także zespół BIRDS NO FLY. Niewiele o nich wiadomo. Tacy tajemniczy. Tajemnicze nieloty. Jedyne z czego się spruli, to że lubią grać. No to dobrze, że przynajmniej nie robią tego dla pieniędzy.

„Miles Davis: Birth of The Cool” w Galerii EL
Kiedy: niedziela o 19

Obrazek w tresci

Realizowany przez Centrum Sztuki Galeria EL we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Co Jest? projekt koncertów, projekcji i spotkań pod hasłem Elbląskie Święto Muzyki 2020 rozpoczną pokazy wyjątkowych dokumentów muzycznych. W niedzielę 23 lutego „Miles Davis: Birth of The Cool”.

KinoJazz | Elbląskie Święto Muzyki 2020 to cykl wyjątkowych spotkań z najnowszymi filmami muzycznymi, głównie o tematyce jazzowej, których nigdzie indziej w Elblągu w oficjalnej dystrybucji nie da się zobaczyć.

Zaczynamy od trzech projekcji. A jest szansa, że będzie ich więcej. Spotkania odbywać się będą w Galerii Laboratorium (Galeria EL), którą specjalnie na te pokazy spróbujemy zamienić w małe, przytulne kino. Jego wyposażenie stanowić będą między innymi stare, oryginalne fotele kinowe z lat 60’ i 70’.

Program cyklu KinoJazz:
23 lutego godz. 19:00
„MILES DAVIS: BIRTH OF THE COOL”
reż. Stanley Nelson | USA 2019 | 115 min.
15 marca godz. 19:00
„BLUE NOTE RECORDS: BEYOND THE NOTES”
reż. Sophie Huber | Szwajcaria, USA, Wielka Brytania | 85 min.
05 kwietnia godz. 19:00
„ELLA FITZGERALD: JUST ONE OF THOSE THINGS”
reż. Leslie Woodhead | Wielka Brytania, USA, 2019 | 89 min.

W kasie Galerii EL sprzedawane są specjalne okolicznościowe znaczki-wpinki za 1zł uprawniające do udziału w projekcjach. Ilość miejsc jest ograniczona.

Cykl KinoJazz | Elbląskie Święto Muzyki 2020 rozpoczyna projekt Elbląskie święto Muzyki 2020, na który składać się będą koncerty, projekcje i spotkania z muzyką w roli głównej. Dzięki finansowaniu z Budżetu Obywatelskiego będzie to okazja do wspólnych spotkań melomanów i cieszenia się muzyką z kulminacją wydarzeń 21 czerwca, na który przypadają międzynarodowe obchody Święta Muzyki.

kk/Biblioteka Elbląska/Mjazzga/GEL