środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Weekend z kulturą: przegląd najciekawszych wydarzeń

2020-02-27 17:00:00 (ost. akt: 2020-02-27 12:34:05)

Autor zdjęcia: unsplash

Po stresującym tygodniu pracy wreszcie przychodzi czas na chwile relaksu. W Elblągu, jak co tydzień, sporo się dzieje. Wybraliśmy specjalnie dla was najciekawsze propozycje: koncerty, spotkania z ciekawymi osobami, spektakle teatralne... Co zainteresuje ciebie?

"Skąpiec" w Teatrze im. A. Sewruka
Kiedy: piątek o 10

Jedna z najbardziej znanych i grywanych komedii Moliera. Harpagon, tytułowy skąpiec, ma obsesję na punkcie pieniędzy. Pochłonięty myślami o swoim majątku nie liczy się z nikim, z niczym. Obsesja posiadania dóbr materialnych zastępuje mu wartości, których najbardziej brakuje. Odsuwając się od najbliższych, bezwzględny dla swoich dłużników Skąpiec, w końcu przeżyje katharsis. Jak wtedy zmieni się jego postrzeganie świata, który wcześniej przysłonięty wizją pieniędzy?

Autor: Molier • Przekład: Tadeusz Boy-Żeleński • Adaptacja dramaturgiczno-językowa: Bogumiła Szachnowska

Uśmiech Primadonny – spotkanie z Elżbietą Ryl-Górską w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo” ul. Robotnicza 246
Kiedy: piątek o 17

Piątkowe popołudnie upłynie nam pod znakiem operetki a bohaterką będzie primadonna polskiej operetki Pani Elżbieta Ryl-Górska. Kim jest? Śpiewaczka operetkowa – sopran, pedagog muzyczny, bohaterka książki „Uśmiech primadonny”, którą napisali Karolina Prewęcka i Paweł Świętorecki (Wydawnictwo Demart, Warszawa 2016 r.).

Elżbieta Ryl-Górska dyplom w klasie śpiewu uzyskała u Ady Sari. Jej opiekunami wokalnymi były obok Ady Sari - Wanda Wermińska i Zofia Fedyczkowska. Debiutowała w Operetce Warszawskiej ale można ją było usłyszeć na scenie Operetki Szczecińskiej, Krakowskiej, Opery Nova i Opery Wrocławskiej. Koncertowała też na wielu scenach całego świata, czterokrotnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, krajach Beneluxu, krajach byłego Związku Radzieckiego i wielu innych.

W latach 1982-1996 śpiewała we Frankfurcie nad Menem i koncertowała w Niemczech. Poza sceną operetkową współpracowała też m.in. z kabaretem „Dudek”. Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Wydała dwie płyty CD ale utwory w jej wykonaniu znalazły się też na tzw. winylach wydanych przez Polskie Nagrania. Obecnie mieszka w Warszawie, zajmuje się pracą pedagogiczną i nadal występuje na estradzie.

Elblążanie będę mogli spotkać się z primadonną polskiej operetki w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo” ul. Robotnicza 246, gdzie obok utworów na żywo zobaczymy wspomnieniowe filmy ale też poznamy książkę jej poświęconą. Zarówno książkę jak i płyty będzie można kupić po spotkaniu i to z autografem artystki.

Koncert Groovno w Mjazzdze
Kiedy: piątek o 20

Elblążanie będą mogli zapoznać się z materiałem przygotowywanym na nową płytę i utworami z krążka "Niezłe Groovno". Już w piątek zyskają możliwość obejrzenia na żywo i wchłonięcia pozytywnej energii wypływającej z instrumentów i gardeł członków najbardziej wykręconej grupy muzycznej z gwiazdozbioru oriona i województwa warmińsko-mazurskiego.

Żuławy Dance Project w SP nr 8
Kiedy: sobota o 11

Obrazek w tresci

Już w najbliższą sobotę możecie być uczestnikami VI edycji Mistrzostw Tańca Nowoczesnego – Żuławy Dance Project. Uczestnicy zmierzą się między innymi w kategoriach takich jak: modern jazz, jazz, taniec współczesny, miniatura taneczna, neo klasyka, gimnastyka artystyczna, dancehall i hip hop.

Nie wszystko Czerwone – Wysocki, Okudżawa w Teatrze im. A. Sewruka
Kiedy: sobota o 18 i niedziela o 17

Obrazek w tresci

To spektakl oparty na twórczości Władimira Wysockiego i Bułata Okudżawy, rosyjskich pieśniarzy z lat 60. i 70. Ich nazwiska od kilku pokoleń są symbolami wolnej myśli i poetyckiej walki o wolność. Obaj podejmowali tematykę wojny i jej skutków. Antywojenni i antymilitarni, a jednak zupełnie różni w swojej twórczości. Odsłaniając uniwersalną prawdę o naturze człowieka, ich utwory nie straciły na popularności.

Charyzmatyczne pieśni Wysockiego i Okudżawy w interpretacji elbląskich aktorów, to nie tylko memento dotyczące czasów dyktatorskich rządów. To pełne zadumy i refleksji utwory w przejmującej aranżacji muzycznej. To również lekcja historii dla młodego pokolenia, które wydaje się być coraz bardziej zagubione w dobie wirtualnej rzeczywistości. Czy współczesna młodzież jest w stanie zrozumieć takie pojęcia jak cenzura czy godzina policyjna? Ten spektakl pokaże niezłomną walkę z ograniczającym swobodę systemem. Do tej walki nie były potrzebne karabiny, tylko gitary. Scenariusz, reżyserię i scenografię przygotowali równie charyzmatyczni, Marcin Sosnowski i Aleksander Trąbczyński.

Autor: Władimir Wysocki, Bułat Okudżawa


kk/ETK/Mjazzga/Teatr im. A. Sewruka