Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Młodzież spotkała się z mistrzynią olimpijską

2020-02-29 18:00:00 (ost. akt: 2020-02-29 13:12:30)

Autor zdjęcia: CSE "Światowid"

W piątek, 28 lutego w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, młodzież z elbląskich szkół podstawowych wzięła udział w spotkaniu z mistrzynią olimpijską Heleną Pilejczyk i Romanem Rycke, trenerem łyżwiarstwa szybkiego.

60 lat temu Helena Pilejczyk zdobyła brązowy medal w biegu na 1500 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Squaw Valley. Była to idealna okazja, aby poznać kulisy tamtego wielkiego sukcesu, a także dowiedzieć się więcej o historii panczenów w Elblągu.

Elblążanka jechała w parze z Rosjanką Lidią Skoblikową, która została mistrzynią olimpijską. Srebrny medal wywalczyła była koleżanka klubowa Heleny Pilejczyk, Elwira Seroczyńska.

To był fantastyczny dzień. Dwie polskie flagi podczas ceremonii medalowej. Amerykańska Polonia dziękowała nam, ściskała, była z nas dumna to było coś niesamowitego! – powiedziała Helena Pilejczyk.

Obrazek w tresci

Helena Pilejczyk oraz Roman Rycke opowiedzieli młodym elblążanom o przyjaźni, pasji, ale też poświęceniu i wyrzeczeniach w sporcie.

Spotkanie poprowadził twórca i założyciel Elbląskiej Telewizji Truso.tv, Juliusz Marek, który zabrał młodzież w podróż w świat historii polskich panczenów, przygotowując dla nich trzy filmy poświęcone historii łyżwiarstwa szybkiego.

Zamiarem organizatorów spotkania w Kinie Światowid było pokazanie młodym elblążanom, że warto inwestować w siebie, mieć marzenia i pielęgnować swoje pasje,a sport właśnie daje takie możliwości. - Aktywujcie się i nie zapominajcie o swojej fizyczności –usłyszeli uczestnicy spotkania od organizatorów wydarzenia.

CSE "Światowid"