Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Burza wokół harcerskiej bazy we Fromborku [ZDJĘCIA]

2020-03-17 19:00:00 (ost. akt: 2020-03-17 20:45:41)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Burmistrz Fromborka Zbigniew Pietkiewicz oficjalnym pismem wezwał harcerzy do wydania nieruchomości, którą zajmowali od 50 lat, jak się okazuje, bez tytułu prawnego. Wywołało to lawinę nienawiści wobec burmistrza. Czy harcerzom i samorządowcowi uda się dojść do porozumienia?


Burmistrz skierował do harcerzy pismo, w którym nakazuje opuszczenie budynku przy ul. Elbląskiej w terminie 30 dni. Środowiska harcerzy są oburzone tym faktem i zdziwione zachowaniem włodarza Fromborka. – Jestem otwarty na rozmowy – zapewnia Zbigniew Pietkiewicz.

11 marca 2020 rok otrzymaliśmy od burmistrza Fromborka oficjalne pismo w tej sprawie:

„28 kwietnia 1990 roku Komendant Elbląskiej Chorągwi ZHP zwrócił się z wnioskiem o oddanie terenu bazy harcerskiej, położonej przy ulicy Elbląskiej we Fromborku w użytkowanie wieczyste.

Rada Miejska gminy Frombork 18 września 1991 roku podjęła uchwałę w sprawie oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości. Akt notarialny został zawarty 26 maja 1992 roku. Sąd Rejonowy w Braniewie odmówił dokonania wpisu w księgach wieczystych prawa użytkowania wieczystego na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego. 7 lutego 2008 roku Warmińsko-Mazurska Chorągiew ZHP ponownie złożyła wniosek o dokonanie wpisu w księgach wieczystych, jednak Sąd Rejonowy w Braniewie ponownie oddalił wniosek stwierdzając nieważność umowy notarialnej.

W korespondencji z lat 2009-2014 jednoznacznie wynika, że pomimo przesyłania monitów Komendant Chorągwi W-M ZHP nie podjął żadnych kroków w kierunku unormowania praw własności oraz zalegalizowania istniejącej infrastruktury.

Działania podjęte przeze mnie w celu odzyskania nieprawnie użytkowanej nieruchomości są skierowane w celu uregulowania ich obecnego statusu własności. Nie mają one jednak na celu odebranie ich z użytkowania przez Związek Harcerstwa Polskiego. Nie mogę jednak jako prawowity właściciel tego obiektu pozwolić na użytkowanie przy tak zdewastowanych i niezalegalizowanych zabudowaniach.

Z całą powagą oświadczam, że niedochodzenie należności za bezumowne użytkowanie przez jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych uznać należałoby za działanie na szkodę gminy oraz rażące naruszenie dyscypliny finansowej. W związku z czym wystąpiłem do Komendanta Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi ZHP o zapłatę za bezumowne użytkowanie nieruchomości za okres od 01.02.2014 r. do 29.02.2020 roku w kwocie 14 076 zł. przyjmując minimalne stawki czynszu.

Nadmieniam, że skierowanie wezwania do zapłaty nie jest aktem ostatecznym, jestem cały czas otwarty na mediacje i ewentualne inne rozstrzygnięcia. Niestety oprócz szumu medialnego i zwykłego „hejtu” nie było jakiejkolwiek próby kontaktu ze strony zainteresowanej strony.”

Z pytaniami dotyczącymi tej sprawy zwróciliśmy się do Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej Związku Harcerstwa Polskiego w Olsztynie. Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy brzmiała: „Jesteśmy w trakcie umawiania spotkania Komendanta i Skarbnika Chorągwi z Burmistrzem Fromborka. Do tego czasu nie będziemy komentować tej sprawy.”

Wydaje się, że jest szansa na porozumienie w tej sprawie. Być może, w drodze rozmów między stronami uda się wypracować model korzystny i dla miasta i dla Związku Harcerstwa Polskiego.

Do tematu wrócimy.

Karolina Król

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Teaspoon #2945238 | 88.130.*.* 7 lip 2020 19:35

  Pozdrowienia dla Pana Janka i wszystkich harcerzy z Elbląga. My z rocznika 70' 80' 90' mieliśmy fajne dzieciństwo i mamy co wspominać.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Ważne #2936158 | 195.191.*.* 20 cze 2020 15:02

  Drodzy Państwo (mam na myśli tu zarówno Władze Fromborka, jak i Braniewa) Wszyscy Państwo macie dzieci lub wnuki, zapewne też Wszyscy chcecie żeby ich dzieciństwo było ciekawe, pełne pasji, przygód, żeby dzieci przeżyły to co ich rodzice czy dziadkowie w ich wieku. Chcecie też żeby wyrosły na honorowych, odważnych, mądrych, zaradnych życiowo, bohaterskich ludzi. TO WŁAŚNIE DA IM I TEGO NAUCZY TAKŻE BYCIE HARCERZEM. Mam tę przyjemność obserwować życie harcerskie, instruktorów i harcerzy. Instruktorzy to cudowni ludzie, którzy bezinteresownie szerzą ideę harcerstwa, a dzieci czerpią ile się da. "Baza"(zwłaszcza w czasach pandemii) to w zasadzie w okolicy jedynie miejsce gdzie dzieci mogą pojechać na biwak, nauczyć się czegoś.Wszystkie Władze chcą być życzliwe dla społeczeństwa, mają pracować na ich rzecz - bo po to zostali wybrani. Dorośli mogą wszystko- stan prawny obecnie jest nieuregulowany, miejsce to wymaga remontu.....Drodzy Państwo (zwłaszcza Władze Miasta i Gminy Frombork, Miasta Braniewa, które mają szereg możliwości) zadziałać w tych kwestiach można wszystko. To wszystko jest do zrobienia, pieniądze do zdobycia (chociażby od prywatnych sponsorów) wystarczy dobra wola i wyobraźnia. Wiele osób się włączy do działania i pomocy w tej kwestii. Tu Drodzy Państwo nie liczą się już tylko kompetencje Władz, ale chęci. "Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać. Trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie. Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody wytrwale i do końca wyciągnąć przyjazną dłoń."

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Adam #2889383 | 176.221.*.* 18 mar 2020 22:51

  Na jednym zdjęciu widać czerwoną farba oznaczone drzewa ( gat, sosna ) do wycinki. Kto ma w tym interes jeśli teren jest burmistrza Pietkiewicza?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Jan #2889370 | 176.221.*.* 18 mar 2020 22:24

  A Burmistrz Miasta jest na etacie i dobrze płatnym i ma sztab ludzi do pracy. To co robił przez lata? Powinien z racji zajmowanego stanowiska pomóc dla młodzieży ma przecież obsługę prawną w urzędzie i tez płatną.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. www #2888779 | 83.9.*.* 18 mar 2020 08:46

  Nie dbają o teren, bo to przecież nie ich.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)