Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Interpol ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystują strach związany z pandemią

2020-03-18 11:27:17 (ost. akt: 2020-03-18 18:30:09)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

Od czasu identyfikacji choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa i jego rozprzestrzenianiem się na inne kraje, w ostatnim czasie pojawiły się różne typy oszustw.

Oszustwa dokonywane przez przestępców od momentu pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem można podzielić na trzy sposoby:
— podrobione strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta w mediach społecznościowych, fałszywe wiadomości e-mail oferujące maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne;
— oszustwo telefoniczne;
— schematy phishingowe.

Poprzez fikcyjne strony internetowe, platformy e-commerce itp. oszuści wykorzystują strach przed koronawirusem. Tworzą i zakładają fałszywe strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta społecznościowe i e-maile, oferujące do sprzedaży i dystrybucji maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne. W pewnym stopniu oszuści używają nazw znanych firm, które zajmują się produkcją i dostawą masek, szczególnie tych z siedzibą w Europie.

Ofiary tych przestępstw proszone są o dokonanie płatności z góry za pomocą przelewów bankowych, zazwyczaj na konta bankowe w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Holandia, Hiszpania i Portugalia.

Jak się okazuje maski nie są w ogóle dostarczane, podczas gdy oszuści pozostają poza zasięgiem, a witryny i platformy są nagle usuwane. Zdarzały się również przypadki, w których ofiary były proszone o odbiór płatnych masek na twarz z różnych klinik, tylko po to, aby ofiary zostały ostatecznie poinformowane, że nie podjęto takich uzgodnień.

Podczas gdy oszustwa telekomunikacyjne i oszustwa telefoniczne pod różnymi pretekstami nie są nowym zjawiskiem. W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o nowszych odmianach oszustw telefonicznych związanych z sytuacją COVID-19.

Sprawcy kontaktują się z osobami starszymi przez telefon, udając krewnego (np. wnuka), który obecnie przebywa w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19. W niektórych przypadkach ofiary otrzymały drugie wezwanie od rzekomego lekarza, dyrektora szpitala w celu potwierdzenia leczenia. Następnie ofiary są informowane o konieczności niezwłocznego pokrycia kosztów leczenia poprzez zdeponowanie pieniędzy lub przekazanie gotówki lub innych kosztowności „przedstawicielom szpitala”, którzy pojawią się pod adresem ofiary.

Zdarza się też, że ofiary otrzymują telefony od rzekomych urzędników służby zdrowia z prośbą o podanie danych osobowych w celu przeprowadzenia „śledzenia kontaktów”, co jest procesem identyfikacji i monitorowania osób, które miały bliski kontakt z zarażonymi osobami po wybuchu jakiejkolwiek choroby. W przeciwieństwie do prawdziwych urzędników ds. zdrowia, oszuści zwykle proszą ofiary o dane bankowe i dotyczące płatności w celu rzekomej weryfikacji.

W ostatnich tygodniach odnotowano kilka przypadków phishingowych listów i wiadomości e-mail związanych z COVID-19. rzestępcy rozpowszechniają złośliwe linki i dokumenty, które zawierają informacje o tym, jak chronić się przed rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zalecenia dotyczące działania przeciwko pandemii. Niektóre z tych e-maili zachęcają odbiorców do otwarcia linku lub strony, która rzekomo zawiera dodatkowe ważne informacje.

Aby otworzyć taką stronę, odbiorcy proszeni są o zalogowanie się przy użyciu swojego adresu e-mail i hasła. W ten sposób przestępcy mogą instalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniu odbiorcy i kraść pieniądze lub poufne informacje. Takie listy i wiadomości e-mail sugerują, że zostały wysłane przez znane organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Źródło: KGP

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pytanie ??? #2891648 | 37.8.*.* 22 mar 2020 17:13

  A co robi Qlsoneria aby te zapędy złodziejaszków powstrzymać ??? Czyżby swoje działania do modłów ograniczyli i poszukiwania świadków do przesłuchań na kmendach

  odpowiedz na ten komentarz

 2. MYSLE ZE U TAKICH , #2889263 | 88.156.*.* 18 mar 2020 19:45

  OKAZJA CZYNI OKAZJE , TACY NIE PRZEPUSZCZO OKAZJI

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. MOJA PIOCHO-ASPIRYNA #2889247 | 88.156.*.* 18 mar 2020 19:13

  WYBIJE GŁUPOTY PASORZYTOWI Z GORNEGO ZBIORNIKA

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. NIECH MNIE TYLKO OSZUST #2889219 | 88.156.*.* 18 mar 2020 18:48

  SPROBUJE WCIAGNAC W JAKIES MACHLOJKI , OD RAZU W ŁEB , NIE LICZE NA SAD , SA TACY SAMI OSZUSCI I ZŁODZIEJO JAK NAJWIECEJ WYCIAGNAC OD KLIJENTA OTO SPRAWIEDLIWOSC POPOPIERDOLONYCH

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz