Wiceprezydent i dyrektor Szpitala Miejskiego odpowiadali na pytania elblążan

2020-03-20 17:00:00(ost. akt: 2020-03-20 14:40:15)
Dziś, 20 marca na profilu Miasto Elbląg na facebooku odbył się czat z udziałem wiceprezydenta Michała Missana i dyrektora Szpitala Miejskiego w Elblągu dr Mirosława Gorbaczewski. Panowie odpowiadali na nurtujące elblążan pytania. Spotkanie dotyczyło zagadnień związanych z koronawirusem.
Co robić w przypadku podejrzenia zarażenia?
- Jeżeli mamy objawy, czyli wysoką gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza, suchy kaszel oraz duszność i trudności z oddychaniem, to w pierwszej kolejności dzwonimy do Sanepidu, który nas poinformuje o dalszym postępowaniu. Jeżeli mamy taką możliwość, to indywidualnym transportem udajemy się do najbliższego szpitala zakaźnego, w naszym przypadku jest to szpital przy ul. Żeromskiego – mówi dr Mirosław Gorbaczewski.

Gdzie w Elblągu można kupić maseczki?
- Co do zasady, maseczki powinny być dostępne w aptece, ale wiemy, że jest problem z dostępnością. Staramy się na potrzeby samorządu i mieszkańców pozyskać je z Agencji Rezerw Materiałowych. Niezależnie od tego próbujemy też zorganizować szycie maseczek na potrzeby mieszkańców i jednostek podległych. Pierwsza partia już do nas dotarła – mówił Michał Missan.

Jak wygląda okres kwarantanny?
- Kwarantanna co do zasady trwa 14 dni, to jest okres, w którym wirus się inkubuje w organizmie. Oczywiście każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie przez inspektorów sanitarnych- mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.
- Pracownicy służby zdrowia mogą mieć wykonywane badania już po siedmiu dniach, gdyż najczęściej wirus się wykluwa między piątym a siódmym dniem. Jeżeli test jest ujemny, to często po dwóch dniach wykonujemy test potwierdzający i wtedy można kwarantannę skończyć w przypadku pracowników służby zdrowia – dodał dr Mirosław Gorbaczewski. -

Czy szpital otrzymał wsparcie rządowe?
- Nasz szpital jest szpitalem, który od 4 marca jest w stanie podwyższonej gotowości. Częściowo dostaliśmy wsparcie, nie mogę powiedzieć, że nic nie dostaliśmy, na te pierwsze dni jesteśmy przygotowani. Do tej pory nie mamy jeszcze żadnego pacjenta i takie większe rezerwy zostaną uruchomione wówczas, kiedy trafią do nas pierwsi pacjenci – informował dr Mirosław Gorbaczewski.

W jaki sposób mieszkańcy Elbląga mogą pomóc Szpitalowi Miejskiemu?
- Już wielu mieszkańców oraz firm z naszego regionu stara się nam pomagać. Otrzymujemy darmową żywność, niektórzy wspierają nas również środkami finansowymi. Tych działań ze strony mieszkańców i wielu instytucji jest bardzo wiele, za co serdecznie dziękuję. Ale chyba najważniejszą rzeczą jest to, żebyśmy wszyscy razem dbali o przestrzeganie zasad, żebyśmy się nie zakażali. Zależałoby nam również, żeby żadna z osób nie ukrywała swojego zachorowania – mówił dr Mirosław Gorbaczewski.

Dentyści zamknęli gabinety, co robić w razie bólu zęba?
- Trzeba szukać kontaktów do gabinetów prywatnych, mam informacje, że niektórzy lekarze przyjmują w sytuacjach kryzysowych – informował Michał Missan.

Rozmowę możecie zobaczyć tutaj.

k