Niedziela, 28 listopada 2021. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

Nowa wieża widokowa w Kadynach [ZDJĘCIA]

2020-03-23 16:00:00 (ost. akt: 2020-03-23 10:20:05)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W tej chwili cały świat walczy z groźnym wirusem, ale jest miejsce, niedaleko Elbląga, które warto będzie odwiedzić, jak już minie ten ciężki czas.10-metrowa wieża, do której prowadzi 430 schodów, to efekt modernizacji ścieżki przyrodniczo-historycznej w rezerwacie przyrody „Kadyński Las”.

- Z końcem lutego zakończyliśmy prace związane z modernizacja tej ścieżki – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - W ramach zrealizowanych prac wykonano całkowitą wymianę schodów, zbudowano nową wieżę obserwacyjną o wysokości 9,5 m oraz postawiono dwie zadaszone wiaty.


Schody wymieniono z drewnianych na wykonane z kompozytu imitującego drewno, który powstaje z materiału pozyskanego z recyklingu. – Taka była konieczność, ponieważ drewniane, w związku z wysoką wilgotnością powietrza panującą w rezerwacie i dużym zacienieniem co kilka lat ulegały rozpadowi – wyjaśnia Jan Piotrowski. - Dodatkowo dobudowaliśmy nowe stopnie i wyregulowaliśmy ich bieg.Teraz będzie ich 430, poprzednio było ich około 200. Wymienione zostały też barierki na nowe drewniane.

- Ponadto ścieżka przyrodniczo-historyczna uzyskała nowy przebieg, w tej chwili mamy trzy trasy do wyboru – informuje leśnik. - Można wejść schodami do klasztoru oraz na wieżę obserwacyjną i wrócić tą samą drogą lub wybrać dwie inne trasy powrotne: przez mauzoleum Birknerów lub ścieżkę pośrednią. Wzdłuż wszystkich ścieżek znajduje się 13 tablic edukacyjnych, cześć odrestaurowanych cześć zupełnie nowych.

Zbudowana została również całkowicie nowa wieża obserwacyjna o wysokości 9,5 metra, poprzednia miała 4 m. Dodatkowo powstały dwie zadaszone wiaty: jedna przy Dębie Bażyńskiego, druga przy klasztorze oo. Franciszkanów.

- Wyremontowanie tego chętnie odwiedzanego w Kadynach miejsca było możliwe dzięki dobrej współpracy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg i Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej – mówi pan Jan. - Pracownicy Parku zdobyli dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020 w ramach projektu: „Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko – mazurskiego”. Natomiast elbląscy leśnicy sfinansowali całość wkładu własnego. Wartość całego projektu to ok 1,5 mln złotych.

- W obecnym czasie namawiamy do pozostania w domu zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia i Rządu, a w przypadku korzystania z lasu prosimy o nie korzystanie z najbardziej zatłoczonych i popularnych miejsc, korzystajmy raczej z rzadziej uczęszczanych miejsc i bocznych ścieżek – kończy Jan Piotrowski.

k

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. #2892799 | 77.253.*.* 24 mar 2020 14:57

    Oaza

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Kolec #2892224 | 188.147.*.* 23 mar 2020 19:05

    A co tam będzie za widok? Zwłaszcza latem jak liście na tych drzewach wyrosną? Ile drzew na to poszło?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz